• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Policie odpálila na soukromém pozemku nebezpečnou látku. Šílené jednání, komentuje to majitel

  29.11.2023
  Simona Knotková

  Policejní pyrotechnici odpálili v bunkru na Mostecku nebezpečnou třaskavou látku.

  Bunkr stojí na pozemku podniku Diamo a částečně na pozemku Válečného muzea Sudety zakladatele Jiřího Maria Siebera, kterého však policie o odpalu informovala až po zničení třaskaviny. Mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová v úterý řekla, že se jednalo o stav takzvaného nebezpečí z prodlení a muzeum neutrpělo žádnou škodu. Sieber označil jednání policie za šílené. Novinářům řekl, že bude případně požadovat sanaci.

  Bunkr je ve vlastnictví ministerstva obrany, uvedla Pilařová. S tím se Sieber neztotožňuje. Podle něj se nejedná o nemovitost, ale právě o pozemky, na nichž stavba stojí. „V bunkru byly řízeně odpáleny dvě lahvičky s náplní kyseliny pikrové, která v důsledku dlouhodobého skladování již na svém povrch vytvořila tzv. pikráty, které jsou velice nebezpečné a citlivé na vnější podněty, v tu chvíli se jedná v podstatě o velice citlivou a nebezpečnou třaskavinu,“ popsala mluvčí. Už samotná manipulace s lahvičkami v uvedeném stavu je podle ní vysoce riziková. Zničení provedli pyrotechnici minulý týden v noci, Siebera informovali ráno.

  Kvůli vysoké rizikovosti se jednalo o stav takzvaného nebezpečí z prodlení, pyrotechnici tak látku převezli ve výbuchovém kontejneru na nejbližší bezpečné místo k řízenému odpalu pomocí výbušnin. Jako nejbližší bezpečné místo policie podle Pilařové po zvážení veškerých okolností určila betonový objekt takzvaný řopík. Sieber řekl, že nedaleko bunkru jsou trhací jámy, není mu však jasné, zda je mohla policie použít.

  Ke zničení nalezené munice a výbušnin lze v případě nebezpečí z prodlení využít podle zákona o policii a krizového zákona také „civilní“ prostory a objekty, podotkla mluvčí a opět zdůraznila, že bunkr je v majetku státu. „Zničení nebezpečné chemikálie provedli policejní pyrotechnici uvnitř betonového bunkru tak, aby nedošlo k poškození vnitřních částí bunkru ani sousedních pozemků,“ podotkla Pilařová a dodala, že muzeum jako vlastník pozemku neutrpělo žádnou škodu. Policie využila pro příjezd k bunkru cestu vlastněnou státním podnikem Diamo. Na pozemku ve vlastnictví Válečného muzea Sudety policisté podle mluvčí pouze zkontrolovali, zda zde není někdo, kdo by při řízeném odpalu mohl dojít k újmě na zdraví.

  Hasiči po zničení lahviček s třaskavou látkou vnitřní část bunkru vyčistili. Policie stav objektu zdokumentovala před likvidací i po ní. „Prostor řopíku je ohraničen páskou a je zde prováděna standardní kontrola ze strany Hasičského záchranného sboru, která směřuje k prohlášení o nezávadnosti prostoru,“ uzavřela mluvčí.

  Sieber se chce na policii obrátit, aby zjistil, o jakou látku se přesně jednalo. „Nemůžete odpálit chemickou látku na soukromém pozemku,“ řekl zakladatel muzea. Doplnil, že dlouhodobě jedná o odkupu pozemku vlastněného státním podnikem. „Potřebuju zjistit, co to bylo za látku a jak dalece je to nebezpečné. Pokud to bude představovat riziko, budu žádat sanaci,“ dodal.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte