• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Policie prověřuje spojení Peckové s kauzou Dozimetr na letáku z hejtmanství

  13.11.2023
  Jan Štoll

  Občanskou žalobou chtěla původně středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) řešit letákovou kampaň, která ji spojila s kauzou Dozimetr. Polepení úřadu ale nakonec prověřuje policie.

  Vedení Středočeského kraje se na policii obrátilo s trestním oznámením, informoval o tom server Neovlivní, který zveřejnil záběry z kamerového systému Krajského úřadu Středočeského kraje. „V dané věci bylo ze strany hejtmanky Peckové podáno trestní oznámení, stejně tak byla i Krajským úřadem celá záležitost předána policii k prošetření,“ uvedl mluvčí úřadu David Šíma. Ten dodal, že úřad tuší, kdo mohl za akcí stát. „V obecné rovině je možné uvést, že Krajský úřad Středočeského kraje disponuje na základě kamerových záznamů a vyjádření osob pohybující se v daném čase v budově KÚSK podezřením, která osoba či skupiny osob se daného činu mohli dopustit,“ dodal Šíma. Na záběrech je zachycen marketér hnutí ANO Daniel Köppl, který měl údajně do budovy hejtmanství doprovodit neznámého mladíka. Jehož následně zachytily kamery při vylepování plakátů. Köppl pro server odmítl, že by s letáky proti hejtmance měl něco společného, i že by mladíka znal. „Fakt nevím, kdo to byl, je mi líto,“ dodal.

  Politický boj

  V budově hejtmanství se koncem října objevily plakáty s hejtmančinou fotografií a nápisy „Hejtmanka Petra Pecková zatáhla Středočeský kraj do kauzy Dozimetr. Vám to nevadí?“ a „STAN financoval předvolební kampaň z korupce“. Pecková to odsoudila, fotografie s plakáty zveřejnila na facebooku. Také oznámila, že kvůli nim podá žalobu. Místopředsedovi zastupitelského klubu ANO Martinu Hermanovi, který je zveřejnil na sociálních sítích, podle ní přišla předžalobní výzva ke stažení těchto tvrzení a omluvě, což neučinil. Pecková prohlásila, že s obviněnými v kauze nemá nic společného ani nebyla předvolána k výslechu jako svědkyně.

  Herman uvedl, že tyto plakáty nejsou dílem opozičních zastupitelů. A hájí se tím, že jen sdílel informace z veřejných zdrojů. Podání žaloby označil za formu politického boje hnutí STAN. Opoziční zastupitel na facebooku napsal, že podle policejního spisu osobně ladila celou strukturu organizovaného zločinu u středočeských silničářů a byla důležitou součástí zločinecké skupiny. Podle Peckové Herman nevycházel z policejního spisu, ale ze zveřejněných policejních odposlechů. Namítla, že někteří z odposlouchávaných byli pod vlivem drog.

  Na záznamech spolu mluví obvinění Michal Redl a podnikatel Zakaría Nemrah. Říkají mimo jiné, že je s hejtmančiným náměstkem Věslavem Michalikem (STAN) a Peckovou „odladěná celá organizační struktura“. Herman si dovodil, že šlo o organizační strukturu krajské správy a údržby silnic, neboť tam v té době nastoupila nová náměstkyně a nový šéf středisek.

  Pecková prohlásila, že Herman informace ze internetových serverů záměrně překroutil s cílem ji poškodit. Z žádného dokumentu podle ní nevyplývá, že by byla jakkoliv zapojena do kauzy, natož aby ji ladila. Ze všech obviněných v rozsáhlém korupčním případu zná pouze někdejšího náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka, s nímž byla na několika veřejných akcích za účasti dalších lidí. Původně Pecková trestní oznámení podávat nechtěla, protože nechtěla zatěžovat policii. „V nejbližších dnech podám občanskoprávní žalobu a budu ochranu svého jména obhajovat klidně u soudu,“ dodala dříve.

  Herman připomněl, že radní už loni kvůli informacím z médií o kauze Dozimetr odvolali z funkce ředitele krajských cestářů Jana Lichtnegera. Mimo jiné zjistili, že převedl svou firmu na jednoho z obviněných v kauze, novým majitelem se stal Nemrah. Pecková jako šéfka krajské rady, která ředitele jmenovala do funkce, podle Hermana nese za Lichtnegera politickou odpovědnost. Pecková to odmítla.

  Zdroj: ČTK, Neovlivni.cz  Nepřehlédněte