Policie varuje seniory před útoky podvodných „navolávačů“

10.1.2022
Roman Kořinek

Dnešní rychlý a hektický způsob života má mnohdy za vinu to, že lidé nenavštěvují své rodiče či prarodiče tak často, jak by oni sami chtěli. To může mít za následek pocit osamělosti a také sociální izolaci seniorů. A právě toho podle slov policejní mluvčí Evy Valtové využívají podvodníci, kteří spoléhají na seniorovu důvěřivost a radost z jakéhokoliv kontaktu.

„Právě telefonát začínající větou: Ahoj babi, hádej, kdo volá? může mít pro osamoceného seniora fatální následky. Nic netušící a překvapený dědeček nebo babička osloví volajícího jménem svého vnuka či vnučky. Poté začne nežádoucí konverzace se smyšleným často srdcervoucím příběhem, ve kterém se potomek dostal do finančně svízelné situace nebo potřebuje nezbytnou věc, na kterou nemá peníze. Ty nutně potřebuje, ale nemůže se pro hotovost zastavit osobně, proto posílá svého kamaráda,“ popisuje skutečné případy policejní mluvčí s tím, že nic netušící senior v obavě o svého příbuzného odevzdá peníze do rukou cizího člověka, aniž by si sdělené informace ověřil.

Bohužel právě v té chvíli mnohdy přichází o veškeré své finanční prostředky. Protože se podobné případy opět začaly objevovat i v západních Čechách, rozhodli se policisté zveřejnit několik rad, jak se v takovéto situaci zachovat a uchránit tak svůj majetek.

„Pokud z neznámého čísla volá osoba vystupující jako rodinný příslušník a volaný si není jistý, že se jedná o příbuzného, je dobré, se ho zeptat na celé jeho jméno. Tady je důležité nenechat se odbýt odpovědí „Ale babi, to jsem přece já, ten nejstarší“,“ radí Eva Valtová a pokračuje: „Každý podobný telefonát je dobré si okamžitě ověřit. Tedy zavolat vnukovi nebo vnučce, kteří měli údajně volat, případně nejbližším příbuzným.“

Policisté také radí, aby v případě, že někdo požaduje v telefonickém hovoru peníze a navrhne z jakýchkoliv důvodů, jejich předání kamarádovi či kamarádce, došlo k okamžitému odmítnutí. V tomto případě je dobré poprosit svého rodinného příslušníka, aby se pro peníze stavil osobně.

„V každém případě navíc platí pravidlo, nikdy nepouštět do svého domu či bytu cizího člověka,“ dodává policejní mluvčí a zmiňuje, že Policie České republiky přistoupila k aktivní osvětě v podobě telefonního kontaktu realizovaného robotem. Seniorům, kteří mají pevnou linku, může doma vyzvánět telefon s následujícím vzkazem: „Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení. Pokud se Vás bude někdo snažit přesvědčit, že je Váš příbuzný nebo že Vašeho příbuzného zastupuje jako doktor či notář a bude od Vás chtít poslat peníze na účet nebo si je bude chtít u Vás sám vyzvednout, vždy si tuto informaci ověřte a v případě podezření kontaktujte, prosím, Policii České republiky, a to na telefonním čísle 158. Děkujeme. Policie České republiky.“

Pokud tedy budete mít jakékoliv podezření, že Vás kontaktoval podvodník, nebo se o to pokusil, vždy to oznamte policistům na tísňovou linku 158.

Zdroj: vz/pčrNepřehlédněte