Policisté radili jak si užít pobyt na horách bez zranění a rizika krádeže

18.2.2022
Roman Kořinek

Karlovarští policisté se v minulých dnech vydali do Krušných hor, aby návštěvníky upozornili na určité druhy rizikového chování. Vedle bezpečného pohybu na sjezdovkách upozorňovali řidiče, aby nenechávali nic na sedačkách nebo dalších viditelných místech svých automobilů.

„To se týká všech cenných věcí včetně autorádií, GPS navigace, lyžařského vybavení a podobně. Dále jsme na turisty apelovali, aby nenechávali svá vozidla zaparkovaná na odlehlých místech a raději využili hlídaná parkoviště. Při odchodu od vozidla je pak dobré zkontrolovat uzavření oken, dveří i střešního okénka, říká policejní preventistka Zuzana Týřová.

Ta společně s dalšími kolegyněmi rozdávala informační letáčky, které byly vzhledem k příhraniční poloze přeloženy i do němčiny. A protože i na horách platí, že důležité je být viděn, rozdávaly preventistky návštěvníkům reflexní nákrčníky, reflexní pásky či fluorescenční nálepky pro děti např. na jejich lyžařské helmy.

„Hory jsou za každého počasí krásné, ale mohou být i zrádné. I proto se naše aktivity zaměřují na horské oblasti, kde zejména v zimních měsících dochází ke krádežím a zraněním,“ doplňuje preventistka a upozorňuje na desatero bezpečného chování na horách.

Pro turisty tak připomínáme desatero bezpečného chování na horách:

1) Vždy si pečlivě naplánujte trasu túry a vybavení na ní. Túru plánujte podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.

2) S předstihem si zjistěte co nejvíce informací o prognóze počasí, sněhové a lavinové situaci.

3) Pokud se chystáte na túru, předejte někomu z Vašich blízkých informace o trase túry a předpokládaný návrat.

4) Měli byste správně používat mapu a znát druhy značení turistických cest specifické pro jednotlivé pohoří.

5) Měli byste znát typy výstražných tabulí a jejich význam.

6) Nepohybujte se mimo značené cesty.

7) Mějte s sebou lékárničku, abyste v případě potřeby mohli poskytnout první pomoc.

8) Zjistěte si kontakty na Horskou službu nebo na Zdravotní záchrannou službu. Mějte vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.

9) Měli byste znát zásady chování pro případ zbloudění.

10) Nikdy nepodceňujte hory a nevystavujte nezodpovědným chováním do nebezpečí sebe ani ostatní.

Zdroj: vz/pčrNepřehlédněte