Policistům se v pražských Holešovicích povedlo odhalit padělatelskou dílnu na peníze

20.5.2022
Redakce

Pražští policisté objevili v Holešovicích padělatelskou dílnu na dvoutisícové bankovky. Třem obviněným mužům, kteří jsou ve vazbě, hrozí až desetileté vězení. K trestné činnosti se přiznali, uvedl dnes na webu policejní mluvčí Jan Daněk. Doplnil, že Česká národní banka v dané době zachytila 1432 falešných dvoutisícovek.

Padělatele zadrželi kriminalisté koncem letošního března na parkovišti v Praze 5. Při následné prohlídce jeho holešovické kanceláře našli tiskárny, 700 kusů padělaných dvoutisícovek a chemické látky. „Ty byly používány k úpravě papíru, ze kterého se padělky vyráběly, a jejich kvalita se postupem času zlepšovala,“ popsal Daněk.

Sedmatřicetiletý muž byl podle mluvčího velmi opatrný, často dílnu stěhoval, a navíc při posílání padělků do oběhu spolupracoval s prostředníkem tak, aby k němu vedlo co nejméně stop.

Zvýšený počet padělaných dvoutisícovek zaznamenali kriminalisté v hlavním městě na podzim 2020. „Primárně byly bankovky používány k platbám za jízdy alternativními taxislužbami, k platbám za dovoz jídla a podobně. Vše samozřejmě na smyšlená jména a adresy. Dokonce byly těmito padělky opakovaně placeny pokuty revizorům za černé jízdy,“ sdělil Daněk. Dodal, že revizoři posléze dokázali falzifikáty rozeznat.

Falešné peníze se podle policistů objevily i mezi dealery drog. Nejprve jimi platili zákazníci za zboží a několik dealerů takto napálili. Později je narkomani dostávali „zadarmo“ při nákupu drog. „Jejich úkolem pak bylo tyto bankovky udávat do oběhu a při dalším nákupu drog odevzdat jednu třetinu jejich hodnoty zpátky. To již ale v originálních bankovkách,“ dodal mluvčí.

zdroj: čtkNepřehlédněte