• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pomlázky nahradily vařečky a válečky! V Telči vyšly na velikonoční obchůzku krojované dívky

  1.4.2024
  Doris Drienová

  Velikonoční obchůzka v Telči na Jihlavsku patřila dívkám a ženám z folklorního souboru Podjavořičan. Chlapce v pondělí dopoledne vyplácely vařečkami zdobenými pentlemi, některé jim jezdily po zádech ozdobenými válečky na nudle.

  S chlapci si role mění každý přestupný rok, poslední přestávka ale byla osmiletá kvůli koronavirové pandemii. Na pomlázku se vydaly okolo sedmé hodiny, měly několik zastávek ve městě i v sousední vsi.

  „Hody hody doprovody, my chcem taky vajíčko. Otoč se k nám pěkně zády, zvalchujem tě maličko,“ recitovaly dvě desítky krojovaných členek souboru se smíchem i u kostela Matky Boží v telčském Starém Městě, kde potkaly novináře a kolegy ze souboru. Jednomu z potrefených, který si pro ně nepřipravil zdobené vajíčko, mašličku ani nic dobrého, rozvázaly za trest tkaničky u bot.

  „My na Horácku na přestupný rok využíváme babského práva a jednou za čtyři roky jdeme vyšupat kluky. Čím jiným než typickým nástrojem pro ženu, tedy vařečka či váleček,“ řekla Jana Paulusová, která vede folklorní soubor. Děvčata šla s pomlázkou poprvé v roce 1996, kvůli epidemii vynechala obchůzku v roce 2020. Chlapci ve městě tuto tradici zřejmě běžně nedodržují, dnes byly vidět v telčských ulicích i skupiny koledníků.

  Soubor Podjavořičan, který vznikl v roce 1989, sdružuje mladé lidi se zájmem o folklor a zvyky z Horácka, především z Telče a okolí. Velikonoce nejsou jedinou zábavou, při níž jsou vidět tanečníci a muzikanti Podjavořičanu. Na jaře budou například ještě na náměstí stavět májku, která pak bude skácená při Májových slavnostech koncem května.

  Podjavořičan má okolo 50 členů, po přípravě do něj může postoupit mládež, která předtím prošla dětskými soubory, jež na sebe věkově navazují – Kvíteček, Kvítek I a II. „V dětských souborech je okolo 80 dětí,“ řekla Paulusová. Tanečníci vystupují v ručně vyšívaných krojích, které v posledních letech některé ženy a dívky z Podjavořičanu samy doplňují, šijí a vyšívají.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte