Pomník nenarozeným dětem vznikne na vyškovském hřbitově

25.1.2023
Jan Štoll

Pomník nenarozeným zesnulým dětem, se má stát vhodným místem pro pietu. Podobných pomníků není v České republice mnoho. Pietní místo vzniklo například na Ústředním hřbitově v Brně, mají je třeba i v Třeboni. Ve Vyškově se o něm debatuje už nějaký čas.

Pro rodiče je ztráta nenarozeného dítěte velkou bolestí. „Prostor se má stát vzpomínkovým místem na nenarozené děti. Poslouží nejen k útěše nad ztracenou nadějí, ale také k pochování ostatků do určitého stadia vývoje plodu, proto je vybudování místa nesmírně důležité. Jelikož jde o těžké téma, nechtěli jsme nic uspěchat,“ uvedl místostarosta Vyškova Roman Celý (KDU-ČSL).

Zástupci radnice proto rozhodli, že osloví několik umělců, aby navrhli podobu a uspořádání pietního místa. Se svým námětem se zapojil i zlínský akademický sochař Radim Hanke, který je autorem vyškovského památníku padlým v první světové válce z roku 2018. Právě Hankeho návrh se zástupcům města líbil nejvíce.

Základním motivem pomníku bude cesta, na které je umístěna pootevřená brána. Ta bude představovat předěl života tady a tam, bránu života a smrti. Materiálem bude stejně jako u památníku padlým božanovský pískovec. „Bronzovou bránu vsadím do kamenného portálu, jako vstup do chrámu. Právě s touto monumentální strohostí kontrastuje malé něžné dítě. Tento kontrast je hlavním výrazovým motivem celé realizace, symbolizující rovněž důstojnost, ale také křehkost lidského života,“ popsal své dílo Hanke.

Řešilo se i nové umístění pomníku na hřbitově, původně měl stát u zdi, která odděluje prostor od sousedního obchodního řetězce. „Pro pomník nenarozeným dětem jsme však nakonec našli vhodnější místo v centrální části hřbitova, které poskytne více soukromí. Ztvárnění pietního místa bude vkusné a srozumitelné. Hodláme rodinám poskytnout vhodné místo pro pietu, aby v modlitbě či ve vzpomínce mohli zmírnit svoji bolest,“ dodal místostarosta. Součástí pomníku bude místo pro uložení uren a další pietní potřeby, chybět nebude biblický citát ze žalmu a místa k sezení.

Sto/ČTKNepřehlédněte