• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pomozte Ukrajině. Olomoučtí studenti vyhlásili třetí sbírku

  13.4.2024
  Simona Knotková

  Olomoucká právnická fakulta vyhlásila materiální sbírku pro Ukrajinu. Od vypuknutí války je to třetí fakultní sbírka.

  Výtěžek z předchozích dvou, které podpořili studenti i zaměstnanci školy, směřoval k ukrajinským uprchlíkům hlavně do západní a centrální části země. Dárci mohou nosit věci do konce května, informovala Univerzita Palackého na stránkách. Sbírku koordinuje student práv Vasyl Kapustej, který rodné Ukrajině pomáhá od začátku války.

  „I tentokrát darované věci pomohou civilistům. Těm, kteří stále zůstávají ve válečné zóně, ale i těm, které válka vyhnala z východní Ukrajiny,“ upřesnil Kapustej. Ve spolupráci s ukrajinskými kolegy a přáteli přímo z bojiště sepsal seznam věcí, které mohou lidé darovat. „Na seznamu jsou trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, léky a lékařský materiál, oblečení a speciální věci jako například stany, spacáky, powerbanky nebo staré autolékárničky,“ doplnil student práv.

  Dárci mohou věci nosit do 31. května v pracovní dny od 8:00 do 18:00 na vrátnici budovy A právnické fakulty. Pokud by někdo nechtěl nebo nemohl pomoct materiálně, může podle svého uvážení věnovat finanční dar na sbírku na platformě Znesnáze21. Sbírku Kapustej založil po vypuknutí války, dosud na ni lidé přispěli 11,7 milionu korun, za které se nakoupilo několik tun materiální pomoci.

  Sbírku podporuje i vedení fakulty, podle ní je pomoc Ukrajině stále potřebná. „Organizováním již třetí sbírky pro Ukrajinu ukazujeme, že se nás osudy lidí zasažených válkou dotýkají a že jsme připraveni jim pomoci. Každý příspěvek, ať už malý či velký, pomáhá zmírňovat utrpení a podporovat obnovu životů těch, kteří ztratili domovy, blízké a jistotu kvůli válce,“ uvedla proděkanka fakulty Blanka Vítová.

  Právnická fakulta podporuje Ukrajinu od začátku války nejrůznějšími aktivitami, uspořádala speciální odborné přednášky, kulaté stoly, vytvořila pracovní pozice pro ukrajinské akademiky nebo přijala ke studiu ukrajinské studenty. Loni v lednu získala právnická fakulta za svou pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině vlajku z bojové linie. Fakultě ji věnoval jako poděkování za materiální pomoc pro ukrajinské civilisty a vojáky i s osobním věnováním velitel tankového praporu 128. zakarpatské brigády.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte