Poplatek za odpad Příbram zřejmě nezdraží. V jiných městech odpady řeší

5.11.2021
Jan Štoll

Příbramské zastupitelstvo bude jednat o poplatku za odpady 8 listopadu. Návrh je zachovat ho ve stejné výši 600 korun za osobu a rok. Některá města už ale zdražila nebo zavedla úsporné systémy.

„Dobrou zprávou pro Příbramany je, že poplatek za odpady pro rok 2022 by měl zůstat ve stejné výši jako v roce letošním, tedy 600 korun za osobu a rok. O konečné částce bude rozhodovat zastupitelstvo,“ uvedla mluvčí Příbrami Eva Švehlová.

„V poslední době je zdražování opravdu hodně, proto se ve všech případech, kdy je to jen trochu možné, snažíme situaci nekomplikovat dalším navýšením cen,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

Od začátku letošního roku platí nový odpadový zákon. Každý rok zvyšuje poplatek za jeho uložení a snižuje uložitelné množství. Letos bylo možné uskladnit na obyvatele 200 kilogramů odpadu, příští rok už to bude jen 190 kilogramů. A nad tuto hmotnost roste poplatek, z letošních 800 korun za tunu na 900 korun za tunu v roce 2022.

Podle starosty si lidé v Příbrami velmi dobře osvojili třídění. „Díky tomuto přístupu se může Příbram pochlubit úspěchem v krajské soutěži My třídíme nejlépe,“ dodává starosta. V této soutěži zvítězil Beroun, kde byl od roku 2013 poplatek 700 korun. „Máme největší výtěžnost vytříděných odpadů v kraji, máme bonusové body za různé speciální tříděné komodity,“ uvedla starostka Soňa Chalupová. Kvůli růstu množství směsného odpadu ale museli zvýšit poplatek na rovnou tisícovku. Souhlasila i opozice. „Rozumím, že muselo dojít k nějakému navýšení,“ řekl zastupitel Martin Veselí. A poplatek musel zvýšit i Rakovník z dosavadních 720 korun na 960 korun.

Dobříš lidi motivuje k třídění pytli s evidenčním QR kódem „Kdo nad tím moc nepřemýšlí a neřeší to, zaplatí plný poplatek. Kdo třídí, má slevu až 75 procent,“ říká starosta Dobříše Pavel Svoboda s tím, že plná částka je 750 korun.

Nymburk, Český Brod, Poříčany, Radim a Poděbrady jdou na boj s náklady jinak, založili družstvo. „Takto můžeme mít silnější a lepší vyjednávací pozici při jednání s firmami zabývajícími se odpady,“ uvedl starosta Poděbrad Jaroslav Červinka. Místostarosta Miroslav Holas dodal, že poplatek pokrývá jen třetinu skutečných nákladů. Zbytek město dotuje.

„Lidé si zvolí četnost svozu a velikost popelnice – na základě toho platí. Mají-li větší popelnici, znamená to, že vyprodukují více směsného odpadu a zaplatí více,“ popisuje starosta Martin Čacký nový systém poplatků za odpad v Měšicích.

Zdroj:vzNepřehlédněte