Poradna při finanční tísni pomůže řešit problémy s dluhy nebo rodinným rozpočtem

27.11.2022
Renata Říhová

Čtvrtá městská část dlouhodobě podporuje bezplatnou Poradnu při finanční tísni, jejíž pomoc je v současné době růstu cen pro stále větší počet obyvatel stále významnější. Jedná se o dluhovou a insolvenční poradnu, která nenabízí služby právního zastoupení a právní porady, má však zkušenosti také z práce se závazky, správným nakládáním s rozpočtem či vymáhacími procedurami.

„Poradna očekává, že zájemců o její služby bude nyní přibývat v důsledku situace, kterou vyvolala energetická krize a vlna zdražování,“ uvedl radní Jaroslav Míth (ODS). Ten byl v roce 2017 u zrodu myšlenky nabídnout poradně prostory pro provoz právě v Praze 4.

Nejlepší cestou pro každého, kdo má problémy s dluhy a rodinným rozpočtem, je zavolat v pracovní dny na bezplatnou poradenskou linku 800 722 722 a objednat se na návštěvu. Není to žádná ostuda. Poradci vás vyslechnou, řeknou vám, co všechno si máte pro ně připravit, a domluví s vámi návštěvu v kanceláři ve Hvězdově ulici 19.

„Je to jednoduché – jen zvedněte telefon a zavolejte nám na naši bezplatnou linku, případně si prohlédněte náš web www.financnitisen.cz,“ vzkazuje ředitel poradny David Šmejkal, podle kterého se v poradně nově začínají více objevovat klienti, kteří nikdy žádné finanční problémy neměli, ani nežádali o podporu od státu. Vzhledem k růstu cen potravin, energií a dalších nákladů na bydlení jsou však nuceni vyhledat odbornou pomoc, aby se nedostali do červených čísel například se splácením sjednaných úvěrů. Nejvíce se to týká domácností s jedním příjmem.

„Se všemi našimi klienty probíráme náklady na bydlení, neboť jejich podíl v domácím rozpočtu zásadně stoupa. Především dáváme důraz na schopnost rozpočtu vyrovnat se s ročním vyúčtováním za energie i s koncem fixací smluv o dodávkách a s novými zálohami. S tím souvisí téma energetických úspor, respektive zamezení plýtvání, a příprava rozpočtu na budoucnost, kdy zálohy na energie budou vyšší. To předpokládá nový pohled na příjmy i výdaje a provedení nutných rozpočtových úprav a změn plánů,“ doplnil David Šmejkal.

A jaké jsou základní podpůrné kroky, které Poradna při finanční tísni svým klientům nabízí? „S klienty probíráme všechny jejich závazky i pravidelné platby a společně konstruujeme rozpočet. Pokud klient již nějaké exekuce má, hledáme řešení – nyní například Milostivé léto u veřejnosprávních dluhů, případně zastavení marně vymáhaných exekucí. Pracujeme také s insolvenčním zákonem, který nabízí oddlužení neboli osobní bankrot,“ uzavřel ředitel Poradny při finanční tísni.

Zdroj: MČ Praha 4


Témata:

Nepřehlédněte