Porota soutěže Prahy 8 vybrala autora díla Dívka s kolem

13.5.2022
Renata Říhová

Osmá městská část již zná vítěze umělecko-výtvarné soutěže, ze které vzešel návrh na nové umělecké dílo Dívka s kolem. Dílo má odkazovat na památku Jindřišky Novákové popravené nacisty. Porota vybírala z celkem devatenácti návrhů, autorem toho vítězného je Lukáš Wagner. Na instalaci uměleckého díla naváže revitalizace prostoru před budovou školy Bohumila Hrabala.

Veřejná soutěž „Umělecké dílo Dívka s kolem“ byla vyhlášena koncem loňského roku s cílem připomenout oběť žačky školy U Zámečku (dnešní Základní škola Bohumila Hrabala) Jindřišky Novákové, popravené německými okupanty 24. 10. 1942, a zároveň přenést současné formálně neomezené umění do veřejného prostoru a do povědomí široké veřejnosti nejen v Praze 8. Kromě další připomínky hrdinů operace Anthropoid by mělo výtvarné dílo vzdát hold i všem ženám a dívkám, které podporovaly odboj a zaplatily za to cenu nejvyšší.

Návrh na umělecké dílo Dívka s kolem vybírala porota z celkem 19 návrhů. „Vybrali jsme dílo, které je vhodné do tohoto prostoru, protože se jedná o školu, kam chodí první stupeň, to je ten zásadní problém. Takže jakékoli funerální umění nebo něco dalšího by zde bylo nemístné. Každopádně ten návrh je svěží, je podle mě pro děti přijatelný,“ uvedl radní Prahy 8 Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).

„Vycházel jsem z nějakých dobových pramenů té historie dívky s kolem, jakým způsobem se to stalo. Co mě inspirovalo nejvíc, to je několik rovin. Jedna z rovin je, že jsem sám aktivním cyklistou, takže je pro mě cyklistika velice blízký element a to, jak odvážně se ta dívka zachovala, jakým způsobem to kolo bylo zničené, takže ti nacisté tu věc nikdy nenašli, to byl velice silný moment,“ řekl autor vítězného návrhu Lukáš Wagner.

Na instalaci uměleckého díla, které má připomínat památku Jindřišky Novákové, bude navazovat také revitalizace prostranství před základní školou Bohumila Hrabala. „Ráno se nám tady schází zhruba 400 dětí, odpoledne odchází 400 dětí, takže oni tento prostor, když pro ně bude přístupnější, víc dětštější, určitě využijí. A myslím si, že to ocení i čekající rodiče,“ řekla ředitelka základní školy Bohumila Hrabala Irena Trojanová.

„Budeme celý prostor předlažďovat, budeme sem umisťovat zajímavé prvky, hrací prvky pro děti a navíc jsme oslovili i děti ze soutěží, aby zkusily navrhnout také nějaké umění podobného typu, které umístíme do míst, kde je školní hřiště,“ dodal Michal Švarc.

Pro děti připravila navíc radnice Prahy 8 literární soutěž. Vítězná povídka bude zveřejněná v připravované knize pod názvem Statečnost je ženského rodu.

Zdroj: MČ Praha 8


Témata:

Nepřehlédněte