Poškozené jihomoravské a lounské obce dostaly miliony díky kurzarbeitovému programu Tornádo

6.10.2021
Redakce

Poničeným firmám a institucím z jihu Moravy a z Lounska, které po červnovém tornádu či bouři musely odklízet škody, poskytl stát na výdělky 14,46 milionů korun. Zaměstnavatelé podali 105 žádostí o podporu z kurzarbeitového programu Tornádo. Úřady práce všechny schválily. ČTK to řekla mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.

Ministerstvo práce původně počítalo s tím, že by výdaje mohly přesáhnout čtvrt miliardy korun. „Bylo podáno 105 žádostí, všechny byly schválené. Bylo vyplaceno 14,462.939 korun,“ upřesnila mluvčí.

Jih Moravy zasáhlo tornádo týden před koncem června. Poničilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a část Hodonína. Na Lounsku pak bouře pobořila obce Stebno a Blatno. Ministerstvo práce pro zasažené firmy a instituce z těchto oblastí i pro zaměstnance, kteří tam mají bydliště, zavedlo speciální kurzarbeitový program Tornádo s příspěvky na výdělky. Spustilo ho počátkem prázdnin. Pokrýval období od přírodní pohromy do konce července. Vedení resortu původně odhadovalo, že řádění živlu mohlo na jihu Moravy dopadnout až na 6000 pracovníků. Počítalo proto předem s výdaji asi 282 milionů korun ze svého rozpočtu z peněz na podporu zaměstnanosti.

Ze speciálního kurzarbeitového programu stát hradil celé mzdové náklady včetně odvodů, nejvýš ale do zaměstnancova průměrného výdělku. Poskytoval je za hodiny, kdy pracovník nemohl v zasaženém provozu pracovat, byl převeden na jinou práci či doma odstraňoval škody.

V poničené firmě, kde není možné pracovat, mají lidé od zaměstnavatele dostávat podle zákoníku náhradu minimálně ve výši 60 procent svého průměrného výdělku. Podnik může pracovníky přesunout také na jinou práci, třeba na odstraňování následků v provozech. Měl by jim pak platit plný výdělek. Pokud zaměstnanec odklízí škody doma a nechodí kvůli tomu do práce, nárok na náhradu podle zákoníku nemá. Když mu firma či instituce výdělek poslala, stát jí to z programu uhradil.

Speciální kurzarbeitový program pro jih Moravy a Lounsko fungoval stejně jako program Antivirus v době epidemie. Firma podávala žádost a úřad práce s ní podepisoval dohodu. Úředníkům zaměstnavatel zasílal vyúčtování. Mohl ho odevzdat ještě před vyplacením náhrad a výdělků, peníze tak mohl dostat předem. Příspěvek se neměl vyplácet na pracovníky na dohodu, na zaměstnance s jiným příspěvkem od úřadu práce, na síly přijaté až po tornádu či bouři, jednatele firem, podnikům v likvidaci či příjemcům dotací, z nichž se platí mzdy.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte