• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Poslední mládě se tam narodilo v 90. letech. Safari Park obnovuje chov ohroženého šimpanze

  22.5.2024
  Simona Knotková

  Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z Madridu na obnovu chovu ohrožených šimpanzů poddruhu čego čtyřiadvacetiletého samce.

  Chovatelé věří, že by v budoucnu mohl s jednou z dvorských samic přivést na svět mládě. Naposledy se šimpanzí mládě ve Dvoře Králové narodilo v roce 1998, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. V dvorské skupině šimpanzů jsou tak nyní dva samci a pět samic.

  Samce jménem Guis v následujících týdnech čeká přivykání na nový domov a seznamování se s ostatními členy skupiny. „Po příjezdu se nastěhoval do jedné z vnitřních expozic na okraji pavilonu primátů. Má pachový a optický kontakt se zbytkem skupiny, která na jeho příjezd reagovala s velkým zájmem,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart.

  Ačkoli ve skupině žije další samec, chovatelé nepředpokládají, že by se s Guisem nesnesl. „Šimpanzi žijí v přírodě ve složitých skupinách s mnoha samci i samicemi. Právě k tomu směřuje i trend chovu v lidské péči. Snažíme se skupinu co nejvíce přiblížit přirozenému stavu v divočině,“ uvedla Linhart. Samice v přírodě v době dospívání opustí rodnou skupinu a najdou si novou skupinu s nepříbuznými samci, se kterými se mohou rozmnožovat.

  Dvorskou skupinu šimpanzů z většiny tvoří stará zvířata. Samice Susi, narozená kolem roku 1965 v divočině, je jedním z nejstarších šimpanzů chovaných v lidské péči. Zhruba o pět let mladší jsou samice Bonnie a Babeta. Samci Dingovi je téměř 50 let a šestatřicetiletá samice Chispi přestála v roce 2019 vážné onemocnění a operaci. Nadějí na chov je takřka dvacetiletá samice M, která se narodila ve Valencii.

  Šimpanz čego je největší poddruh šimpanze, může vážit přes 70 kilogramů. V přírodě je vážně ohrožený, jeho stavy se odhadují na 140.000 zvířat. V lidské péči patří k nejvzácnějším velkým lidoopům. Evropské zoo jich chovají kolem 30, tedy násobně méně než například orangutanů bornejských, goril nížinných nebo šimpanzů bonobo a šimpanzů hornoguinejských. Úspěšných odchovů je málo, jeden z posledních se podařil loni v prosinci v plzeňské zoo.

  Dvorská zoo chová šimpanze od roku 1971 a zatím odchovala čtyři mláďata, která se narodila v letech 1984, 1987, 1993 a 1998. Posledním narozeným šimpanzem byla samice Daisy, která byla jako dvouletá převezena do bratislavské zoo, kde později uhynula. Dvorská skupina šimpanzů se naposledy rozrostla v roce 2017, kdy dorazily z maďarské zoologické zahrady samice M, Chispi a Susi. Naděje chovu vkládané do M a Chispi se zatím nenaplnily.

  Dvorská zoo se zaměřuje na Afriku, známá je úspěšným chovem nosorožců či žiraf. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni návštěvnost safari parku vzrostla meziročně o půl procenta na nový rekord 673 000 lidí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte