Liberecká zoologická zahrada se pravděpodobně v příštím roce rozloučí se svým posledním slonem. Sedmatřicetiletá samice Bala má být na základě rozhodnutí evropského koordinátora chovu slonů přemístěna do jiného evropského zařízení. Přesný cíl cesty zatím není znám, k přesunu by však mělo dojít ve druhé polovině roku 2024.
Ředitel liberecké zoo David Nejedlo uvedl dva hlavní důvody pro tento krok. Prvním je skutečnost, že chov slonů jako samotářů je stále méně akceptovatelný, přičemž některé země toto omezení dokonce zakotvují do zákonů. Druhým důvodem je způsob chovu v Liberci, který je založen na přímém kontaktu chovatelů se zvířaty. Tento přístup nebude od roku 2030 v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) nadále možný.
Liberecká zoo chová slony od roku 1958, ale v posledních letech se potýká s úbytkem těchto majestátních zvířat. V roce 2021 uhynula osmapadesátiletá slonice Rání, čímž se Bala stala jediným slonem v zoo. Získání nového slona je v současnosti nereálné, zejména kvůli zastaralému stavu pavilonu z roku 1972, který nesplňuje moderní standardy pro chov slonů.
Nejedlo však nevylučuje možnost návratu slonů do Liberce v budoucnu. Zoo by se v takovém případě mohla zaměřit na chov samců, kteří by byli připravováni pro budoucí zapojení do chovných skupin v jiných zařízeních. Tento přístup by vyžadoval méně prostoru než chov celé skupiny slonů.
Před případným návratem slonů však zoo čekají jiné důležité projekty. V plánu je rekonstrukce žirafince a levhartince, stejně jako příprava projektu Údolí ohrožené divočiny. Tyto investice mají prioritu před nákladnou modernizací sloního pavilonu, která by byla nezbytná pro návrat slonů do Liberce.
Zdroj: ČTK