• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Potkany na severu Moravy čekají těžké časy, při plošné deratizaci bude rozmístěno více než 43 tisíc návnad

  11.4.2024
  Doris Drienová

  Více než 43.000 různých typů návnad pro potkany položí na jaře deratizátoři do kanalizačních sítí, čistíren odpadních vod a související infrastruktury v obcích a městech, kde zajišťují odvádění a čistění odpadních vod Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK).

  Cílem každoroční plošné deratizace je udržet tam množství potkanů na stabilizované úrovni. Médiím to ve čtvrtek sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

  „Například na Frýdecko-Místecku bude do kanalizační infrastruktury vloženo téměř 9000 kusů nástrah, na Třinecku téměř 5000 kusů, na Havířovsku 8300, na Karvinsku 6600. Na Opavsku bude položeno 6000 nástrah, na Novojičínsku se bude jednat o 7000 kusů. Počet nástrah se postupně zvyšuje s rostoucí délkou provozované kanalizační sítě,“ uvedl Síbrt.

  Návnady se rozmisťují plošně, ale také cíleně do míst, kde byl zaznamenán zvýšený výskyt hlodavců. Pokud je to potřeba, deratizátoři návnady průběžně doplňují.

  „Potkani využívají kanalizaci jako silniční a dálniční síť, jejímž prostřednictvím se mohou přesouvat do míst nabízejících dostatek potravin. Proto je jejich výskyt vyšší v místech, kde jim lidé svým neodpovědným chováním spočívajícím ve vyhazování zbytků potravin do veřejného prostoru nebo okolí kontejnerů a popelnic připravují komfortní přístup k jídlu,“ uvedl mluvčí. Velmi často jde podle něj o sídliště a bytové komplexy.

  „V případě potřeby každoročně na podzim následuje takzvaná ohnisková deratizace, která řeší především problematická místa. Ta obvykle začíná po konci letních prázdnin a probíhá do konce října,“ uvedl Síbrt. Pokud se někde vyskytnou problémy s větším množstvím potkanů, řeší se to operativním zásahem.

  „Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí s deratizací svých prostor a objektů města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují. Jde především o výrobce potravin, restaurace a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran,“ uvedl ředitel kanalizací SmVaK Petr Grzonka.

  SmVaK patří mezi největší vodárenské firmy v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale i do části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte