Potrubí projdou kontrolou. Plyn bude víc cítit

21.11.2022
Simona Knotková

Energetická společnost EG.D, člen skupiny E.ON, otestuje tento týden od pondělí do pátku na jihu Čech a Pelhřimovsku na Vysočině plynová potrubí. Do rozvodů technici přidají silně zapáchající látku, takže plyn bude víc cítit. Cílem je odhalit netěsnosti a případné úniky z potrubí a zajistit bezpečnější dodávky plynu. Akce se dělá jednou ročně obvykle na začátku topné sezony. Dodávky plynu kvůli ní omezené nebudou. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti. Firemní plynaři řeší ročně stovky nahlášených úniků plynu.

Při kontrole se do zemního plynu dává víc než trojnásobné množství odorantu. Tak vznikne sirný zápach, což pomáhá najít i drobné úniky. Ty nejsou za normálního stavu lidským čichem odhalitelné. „Akce má velký význam z hlediska bezpečnosti. Zvyšuje bezpečnost dodávek plynu, protože jednoduše a efektivně pomáhá najít místa, kde plyn uniká,“ uvedl Jan Chromý z firmy. Když lidé zaznamenají únik plynu, měli by podle firmy zavolat na telefonní číslo 1239.

Na svém distribučním území řeší EG.D každoročně několik set nahlášených úniků plynu. Při kontrole, která začne v pondělí, se počet hlášení zněkolikanásobí. „Když dostaneme hlášení o úniku zemního plynu, vyjíždí na místo okamžitě náš montér, aby zjistil situaci,“ uvedl Tomáš Vacek, vedoucí správy a provozu zemního plynu EG.D.

Česká energetická skupina E.ON má asi 3500 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66.000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,1 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 110.000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta. Dvě klíčové společnosti skupiny E.ON ČR, firmy EG.D a E.ON Energie, měly loni v součtu zisk po zdanění 6,07 miliardy korun. Zisk obou společností meziročně stoupl zhruba o miliardu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte