Potvrzeno. První případ opičích neštovic, pacient leží ve vojenské nemocnici

25.5.2022
Jan Štoll

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. Nákazu potvrdil šéf Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý.

Nakažený člověk podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pobýval začátkem května na hudebním festivalu v Antverpách v Belgii. „Mohu potvrdit, že v České republice je prokázán první případ opičích neštovic,“ uvedl Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Pacient je v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Nemocnice v prohlášení uvedla, že pacient je v izolaci a personál používá osobní ochranné pomůcky. „Specifickou léčbu proti opičím neštovicím nedostává, je stabilní, léčeny jsou pouze symptomy onemocnění,“ napsala mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ uvádí, že jde o předběžné potvrzení, protože vzorek byl vyšetřen elektronovou mikroskopií. Pro konečné potvrzení je podle vedoucí laboratoře Heleny Jiřincové nutné udělat celogenomovou sekvenaci či PCR metodu.

Celkem laboratoř dostala tři vzorky. „Další dva podezřelé vzorky budeme zpracovávat v následujících hodinách,“ uvedl Daniel Krsek, vedoucí laboratoře pro průkaz infekčních agens elektronovou mikroskopií.

Pražská hygienická stanice hned po podezření na nákazu opičími neštovicemi zahájila epidemiologické šetření, které má zjistit možné rizikové kontakty nemocných a nastavit u nich protiepidemická opatření, tedy především karanténu. „Začátkem května s přáteli pobývala na hudebním festivalu v belgických Antverpách. Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých až slzících očí, přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 stupňů Celsia, až po výsev bolestivých pupínků na pokožce připomínajících akné na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly,“ uvedla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Shumová.

Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. K přenosu je třeba podle odborníků dlouhodobý a blízký kontakt. Poprvé byly zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech minulého století a nyní se vyskytují v částech střední a západní Afriky. Až do nedávna se v jiných částech světa nemoc vyskytovala jen zřídka.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání i proti opičím neštovicím. Odborníci ale usuzují, že díky podobnosti viru by účinné být mohly, uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Lidé očkovaní v ČR před rokem 1980, kdy plošná vakcinace skončila, ale podle něj už prakticky žádnou ochranu nemají. Podle stanoviska Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně mohou ale očkované chránit před vážným průběhem.

ČTK


Témata:

Nepřehlédněte