• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Povídání se seniory, úklid skládky i pálení čarodějnic: Dny dobrovolnictví mají v Olomouckém kraji premiéru, chystá se 80 akcí

  21.4.2024
  Doris Drienová

  Čtyři desítky organizací z Olomouckého kraje se na konci dubna zapojí do Dnů dobrovolnictví. Zájemcům nabídnou během čtyřdenního programu 80 akcí, během kterých se mohou nejen seznámit s prací organizací a nahlédnout do jejich zázemí, ale i vyzkoušet si různé dobrovolnické aktivity.

  Do celostátní akce se kraj letos zapojuje poprvé, a to pod záštitou Maltézské pomoci, která kromě všech svých center přizvala dalších 40 organizací, sdělil za organizátory Karel Čapka. Dny dobrovolnictví se konají příští týden od čtvrtka do neděle.

  Podle vedoucího olomouckého centra Maltézské pomoci Michala Umlaufa jsou Dny dobrovolnictví pestrou nabídkou barvité společenské angažovanosti. Během čtyř dnů zájemce čekají různorodé aktivity zaměřené na péči o seniory či děti, seznámit se mohou i se životem uprchlíků z Ukrajiny. „K dispozici jsou i fyzicky náročné aktivity, jako je úklid lesního klubu či vyklizení černé skládky. K dispozici jsou i tvořivé aktivity, hudební a sportovní akce nebo pálení čarodějnic ve spolku vozíčkářů. Aktivitám dominují události spojené se seniory, sociální skupinou, která trpí vyloučením a osamoceností. Třeba právě jim mohou zájemci zlepšit den tím, že je navštíví,“ doplnil.

  Zapojit se je možné ve všech okresních městech, aktivity budou dostupné i na dalších místech, jako je Červenka, Plumlov, Libina, Hrubá Voda, Rokytnice či Dřevohostice. „Realizovat nezištnou pomoc mohou zájemci prostřednictvím manuální práce, vařením obědů či díky organizování různých aktivit pro seniory. Kromě fyzické činnosti jsou k dispozici i pohodové aktivity, koncert, společenské kluby, hudební vystoupení či tvořivé dílny,“ doplnil za organizátory Čapka.

  Například v Domově v Hrubé Vodě se zájemci mohou na jeden den stát dobrovolníkem pro seniory v pobytové službě, lidé se budou moci seznámit také s činností Potravinové banky, podílet se na vzniku nové terapeutické zahrady Domova Na zámečku v Rokytnici nebo budou moci také prozkoumat svět nevidomých v olomouckém Tyfloservisu. V programu je také beseda o dobrovolnictví.

  Dny dobrovolnictví je kampaní, jejímž posláním je propojovat organizace s dobrovolníky a zvyšovat povědomí o možnostech dobrovolnictví. Do celostátní akce se ve dnech 25. až 28. dubna zapojí více než 180 organizací, které nabídnou lidem na 320 dobrovolnických akcí. Veškeré informace jsou na webu Dnů dobrovolnictví.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte