• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Povodeň v Pasohlávkách! Tentokrát ale jen jako, v rámci cvičení pro 300 hasičů, záchranářů a policistů

  11.4.2024
  Doris Drienová

  Nácvik záchranných prací při povodních si ve čtvrtek u Pasohlávek na Brněnsku vyzkoušelo téměř 300 hasičů, policistů a záchranářů. Účastníci z Česka, Slovenska a Rakouska cvičili na břehu nádrže Nové Mlýny, tedy v oblasti, kde v letech 2006 a 2014 hasiči řešili skutečnou povodňovou aktivitu.

  Letos se poprvé zapojil i Dobrotým, jenž v Jihomoravském kraji koordinuje dobrovolníky při mimořádných událostech, uvedl v tiskové zprávě hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

  „Profesionální práci našich hasičů, záchranářů i policistů jsme viděli při tornádu a vídáme ji pravidelně pokaždé, když bojujeme s živly nebo nepředvídatelnými situacemi. Jsem ale strašně rád, že se do cvičení letos poprvé zapojuje taky Dobrotým, tím pádem pracujeme už při nácviku krizových scénářů s lidmi, kteří chtějí pomáhat, a ukazujeme, jak důležití pro nás jsou,“ uvedl Grolich.

  Cvičení simulovalo povodňovou aktivitu, při které záplavová vlna poškodila majetek, přerušila sjízdnost silnic, poškodila infrastrukturu a zranila obyvatele. Záchranné složky tak řešily naráz několik rozdílných úkolů. Čekalo na ně 11 stanovišť, mezi nimi třeba simulace odstřelu překážky na vodní hladině nebo nácvik záchrany lidí z vody pomocí vrtulníku nebo člunu. Policejní potápěči si oživili například postupy související s vyzvedáváním břemene z hloubky.

  Na stanovišti přednemocniční neodkladné péče představila zkušenosti z praxe záchranná služba. „Pamatujeme si velké povodně, které naši republiku v nedávné minulosti postihly. A týkalo se to i jižní Moravy. Taková cvičení jsou proto mimořádně užitečná, protože se nám zúročí při reálných zásazích. Vyzkoušíme si zapojení například velkokapacitní sanitky či terénního vozidla,“ řekla ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová.

  Krajské taktické cvičení integrovaného záchranného systému (IZS) se uskutečnilo naposledy v roce 2019 s tematikou mimořádné události na rockovém koncertě. Orgány krizového řízení společně s IZS mají letos v plánu 20 dalších cvičení. Patří mezi ně například nácvik události spojené s aktivním střelcem, požár domova pro seniory, dekontaminace nebo dopravní nehody v tunelech.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte