Zářijové povodně způsobily v Jihočeském kraji škody za 359 milionů korun.
Největší podíl připadá na obce. Jejich škody tvoří více než 240 milionů korun. Vyplývá to z aktuálního souhrnu, řekla Hana Brožková z kanceláře jihočeského hejtmana. Konečná částka se podle ní může ještě mírně navýšit. Povodně způsobily škody desítkám obcí a dalších subjektů.
Po silných deštích v polovině září se zvýšila hladina několika řek na jihu Čech. Na řadě míst toky dosáhly nejvyššího povodňového stupně. Naplnily se kvůli tomu husinecká přehrada a rybník Rožmberk, z nichž musela voda odtékat bezpečnostními přelivy. Povodně zasáhly domy například v Benešově nad Černou na Českokrumlovsku, Plavu na Českobudějovicku nebo v Lužnici na Jindřichohradecku.
Konečné škody mohou ještě stoupnout. „Nelze vyloučit, že se ještě někdo další přihlásí. Současná částka je platná k 8. říjnu,“ řekla Brožková. Škody zatím oznámilo 98 obcí v celkové hodnotě 240 milionů korun. Dále pak voda poničila majetek jiným subjektům. Mezi ně patří například Jihočeský kraj, Ředitelství silnic a dálnic, Povodí Vltavy, Rybářství Třeboň nebo E.GD. Rybářství Třeboň, kterému patří rybník Rožmberk, způsobily povodně škody za desítky milionů korun.
Jihočeský kraj krátce o povodních rozhodl, že uvolní pro poškozené obce přibližně 30 milionů korun. Náměstek hejtmana Tomáš Hajdušek (ODS) však připustil, že částka bude možná vyšší s ohledem na aktuální vývoj. Peníze pro obce nejprve musí schválit krajští zastupitelé.
Po intenzivních deštích v polovině září se zvýšily hladiny na třetí, nejvyšší, povodňový stupeň na řadě řek v kraji. Šlo například o Vltavu, Lužnici, Otavu, Blanici, Malši, Černou nebo Nežárku. První povodňový stupeň, který značí bdělost, platil v kraji ještě minulý týden. Byla na něm hladina Lužnice v Klenovicích na Táborsku. Od úterý 1. října je kraj bez povodňových stupňů.
V Česku povodně před měsícem nejvýrazněji zasáhly Moravskoslezský a Olomoucký kraj, tam jsou škody v miliardách korun.
Zdroj: ČTK