• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Požárů komínů v Královéhradeckém kraji minulou zimu přibylo, na vině je lidská nedbalost

    10.5.2023

    V Královéhradeckém kraji v uplynulé zimě vzrostl počet požárů komínů téměř o desetinu na 78 z předchozích 72 požárů. Z toho v 74 případech šlo o požár sazí. Data se týkají období od 1. října do 31. března, řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Lidé si však kvůli chladným ránům stále přitápějí, takže od 1. dubna do dneška hasiči zasahovali ještě u dalších 13 požárů komínů. Z toho ve 12 případech hořely saze.

    Za požáry komínů je podle hasičů lidská nedbalost, a to hlavně zanedbaná údržba komínů. „Pokud budeme dodržovat návody výrobců k topidlům, pak snižujeme tvorbu sazí. Dodržujeme-li i lhůty čištění komínů, pak není šance, aby k požáru došlo,“ uvedla mluvčí.

    Větší množství sazí, které se v pak v komíně vznítí, vzniká především spalováním nekvalitních paliv, vlhkého dřeva a látek, které do kotle nebo kamen nepatří, například plastů, textilů či nápojových obalů. Při dostatečně silné vrstvě sazí je podle hasičů jen otázkou času, kdy některá z jisker saze v komíně zapálí.

    Počet požárů komínů v Královéhradeckém kraji v uplynulé zimě byl podle hasičů druhý nejvyšší za posledních pět let. Vyšší byl v zimě na přelomu let 2020/2021, kdy hořelo 96 komínů. V topných sezonách 2019/2020 a 2018/2019 bylo požárů komínů 70 a 56.

    Škody, které požáry v komínech v uplynulé zimě v souhrnu napáchaly, hasiči vyčíslili asi na 720.000 korun. „Tento druh požáru nebývá zpravidla důvodem, aby plameny zničily celý objekt,“ uvedla mluvčí.

    Horší následky mají podle hasičů požáry způsobené nesprávnou instalací spalinových cest. Tyto požáry, které hasiči do statistik požárů komínů neřadí, byly v kraji v uplynulé zimě dva. Celková škoda u nich byla 4,5 milionu korun. Na konci března při požáru chalupy ve Vítězné na Trutnovsku vznikla škoda za tři miliony korun. V polovině února hořel rodinný dům Dobrušce na Rychnovsku, oheň nadělal škodu za 1,5 milionu korun.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    17.7.2026
    Královéhradecký kraj

    Trutnovsko zaplavily falešné padesátieurovky