• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Prach ze Sahary překvapil, na Ostravsku méně

  3.4.2024
  Simona Knotková

  Saharský prach, který výrazně negativně ovlivnil kvalitu ovzduší v celém Česku od soboty do pondělí, působil také problémy alergikům.

  Prach samotný není alergenem, u citlivějších jedinců ale vyvolal například řezání v očích. Primář Oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Ostrava Jaromír Bystroň uvedl, že prach ze Sahary zdravotníky překvapil, ale ne zas tak moc. Na Ostravsku jsou totiž na prach v ovzduší zvyklí.

  „Saharský prach nás trochu překvapil, ale ne zas až tak moc. Prach či písek není žádným specifickým alergenem, ale je všeobecně dráždivým podnětem na sliznice dýchacích cest a očních spojivek,“ uvedl Bystroň. Je to podle něj totéž, co znají nejen na Ostravsku nebo i jinde v republice v místech s výrazným působením průmyslových exhalací, když přijde inverzní počasí.

  Dodal, že s ohledem na to, že v současné době je v plném proudu jarní pylová sezona, tak alergici o to více cítí potíže na svých sliznicích. „Léčba je klasická. Jde o takzvanou mechanickou ochranu sliznic. Tedy brýle proti slunci či eventuálně rouška. Používají se léky, které se používají běžně při léčbě alergických potíží,“ dodal.

  Primář plicního oddělení Městské nemocnice Ostrava Radovan Kozel řekl, že několik astmatiků a chronických bronchitiků se v ordinaci hlásilo, že se jim přes víkend hůře dýchalo. Stav se ale už zlepšil. „V případě alergiků se jednalo o výraznější řezání očí, i jejich problémy už ale odeznívají,“ uvedl.

  Meteorologové uvedli, že šlo o ojedinělý jev. Podle jejich dosavadních zkušeností se prach obvykle pohyboval ve vyšších vrstvách atmosféry, případně byly přízemní koncentrace prachových částic v ovzduší výrazně nižší než tentokrát. Ondřej Vlček, vedoucí oddělení modelování a expertiz Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k tomu řekl, že přesnou příčinu toho, proč se prach dostal do nižších vrstev atmosféry a jeho koncentrace byly vysoké, budou meteorologové teprve analyzovat.

  „Nicméně lze předpokládat, že velmi dobré rozptylové podmínky, stabilní proudění a související vertikální promíchávání vedlo k přenosu prachu z vyšších hladin do nižších,“ řekl Vlček. Zmínil také to, že předpověď jednoho z modelů, které ČHMÚ využívá, predikoval několikanásobně nižší koncentrace.

  Zpočátku byla situace v Česku nejhorší v jižní a východní části území, nicméně poměrně rychle byly vysoké koncentrace zaznamenány i na severu republiky v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Na Ostravsku dosahovaly hodinové průměry koncentrací v pondělí i přes 200 mikrogramů na metr krychlový. Vlček ale zdůraznil, že v zimě bývá toxicita prachu vyšší kvůli jeho původu. Zatímco nyní šlo o pouštní prach, v zimě jsou v něm spaliny z dopravy, průmyslu a lokálních topenišť, které obsahují řadu rakovinotvorných látek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte