Prachovské skály jsou nejznámější a největší skalní město v Českém ráji, které je zároveň nejnavštěvovanější – tvrdí Dominik Feštr, který jako potomek hraběcí rodiny Schliků, kterým byla oblast skalního města vrácena v restituci v roce 1996, tuto výjimečnou přírodní rezervaci spravuje.
Na letošní sezonu se zde dobře připravili. „Už vloni na podzim jsme opravili cestu od hlavní pokladny u Turistické chaty k rozcestí u Točenice. Také byla upravena tzv. kočárková cesta, která má nový povrch v celém svém úseku od horní pokladny až na rozcestí U Buku. Celou zimu byla uzavřena Zelená rokle, kde probíhala těžba kůrovcového dřeva a následný úklid. Při těžbě byly poškozeny schody a část zábradlí na začátku Řehákova výstupu na Pechovu vyhlídku. Vše je nově upraveno,“ vypočítává Dominik Feštr zásadní úpravy před sezonou.
Nicméně úpravy a opravy probíhají průběžně po celý rok. Je to jako se stavební památkou, začnete na jedné straně, skončíte a zase můžete začít znovu.
„Ve skalách jsem v sezoně každý den. Kontroluji vyhlídky, zábradlí, schodiště, vše musí být v pořádku a závady musíme hned opravit,“ doplňuje Feštr.
V hlavní turistické sezoně, zejména o víkendech, Prachovské skály přivítají až kolem tisícovky návštěvníků denně. O nějakém větším omezení, jako jsme toho svědky třeba v Adršpachu, tady ale neuvažují. Je to významná turistická lokalita a s větším počtem návštěvníků je proto třeba počítat.
O prázdninách je doporučeno zajet sem ve všedních dnech, správa skalního města doporučuje také bezprostředně navazující návštěvnicky zajímavá místa, jako je třeba hrad Pařez nebo koupaliště u Pelíška.
Dnešní doba přináší také mnoho technických vymožeností v podobě QR kódů, různých čteček a virtuálních prohlídek.
„Tak tohle v našich skalách podporovat nebudeme. Jako rodina majitelů si přejeme, aby sem lidé přišli relaxovat, odpočívat, vnímat krásnou přírodu, skály a okolní lesy. A ne aby se pořád jen dívali do mobilů,“ říká Dominik Feštr. Aby v Prachovských skalách vše dobře fungovalo, o to se starají tři desítky zaměstnanců rodinné firmy J. M. Schlik; Dominik Feštr, bývalý profesionální basketbalista a trenér, který vyrostl v Turnově, správu rodinného majetku, a tedy i Prachovských skal, převzal v roce 2009.
Zdroj: Turistické noviny, Sdružení Český ráj




















