• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Praha 1 zakáže parkování sdílených koloběžek

  16.9.2023
  Jan Štoll

  Radnice Prahy 1 se chystá zakázat parkování sdílených elektrokoloběžek na komunikacích a prostranstvích, které má ve své správě. Těch je menšina, městská část proto zároveň osloví magistrát, aby učinil totéž v celé památkové rezervaci.

  Zákaz schválili zastupitelé městské části. Krok je podle vedení radnice možný s odkazem na metodiku, kterou vypracovala ministerstva dopravy a vnitra. Elektrokoloběžky nabízejí k zapůjčení v Praze firmy Bolt a Lime.

  Na znění materiálu se shodly všechny kluby v zastupitelstvu městské části. Jeho spolupředkladatel Pavel Marc (Zelení) uvedl, že podle ministerské metodiky je parkování elektrokoloběžek za účelem jejich půjčování na veřejných místech nutno považovat za takzvané zvláštní užívání komunikací, které má svá pravidla. „To znamená, že je dovoleno pouze, pokud si provozovatel služby obstará souhlas obce například v podobě nájemní smlouvy,“ řekl Marc. Další podmínkou je podle něj zajištění povolení pro zvláštní užívání komunikace u silničního úřadu a uhrazení příslušného poplatku. Zastupitelé usnesením schválili záměr úplně zakázat parkování na pozemcích ve správě městské části, což jsou převážně parky a okolní komunikace.

  Většinu komunikací spravuje hlavní město, které zastupitelé pro území pražské památkové rezervace vyzvali ke stejnému kroku. Elektrokoloběžky volně stojící k zapůjčení v ulicích Prahy a dalších městech čelí v posledních letech kritice místních obyvatel a samospráv. Kritikům se nelíbí zejména jejich špatné parkování a zanechávání na místech, kde překážejí, a také jízda po chodnících ohrožující chodce. Ředitel městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal na jednání zastupitelů řekl, že za prvních sedm měsíců letošního roku strážníci řešili v souvislosti s koloběžkami 4352 přestupků a rozdali pokuty za asi 1,1 milionu korun. „Je to v podstatě asi maximum, co v tom můžeme dělat v rámci jiných činností, které na nás také spočívají,“ dodal. Například v případě kol to bylo podle něho jen 560 přestupků.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte