Praha chystá rozpočet na příští rok. Schválit by se měl v prosinci

9.9.2021
Redakce

„Jsme ve stadiu, kdy jsme posbírali požadavky odborů. Chystáme se na výjezdní zasedání rady, kde budeme projednávat primárně běžné výdaje. Na základě toho, na čem se domluvíme, budeme rozhodovat o investicích. Také letos je našim cílem držet nárůst běžných výdajů na nižší hladině, aby zbylo co nejvíce peněz na investice,“ řekl o plánovaném rozpočtu náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Na magistrátu se již uskutečnilo několik schůzek s radními, kteří jsou správci jednotlivých rozpočtových kapitol. Odbor rozpočtu teď finalizuje podklady k výjezdnímu jednání a konzultuje s jednotlivými odbory případné nejasnosti. Kromě radních se výjezdního zasedání zúčastní předseda finančního výboru a předsedové zastupitelských klubů.

Jak bude přesně rozpočet pro příští rok vypadat, zatím není jasné. Magistrát čeká mimo jiné na podklady z ministerstva financí. Ředitel odboru rozpočtu Patrik Paneš řekl, že město nyní pracuje pouze s odhadem zdrojů, přičemž bude, stejně jako v minulých letech, počítat vždy s horší variantou vývoje ekonomiky, než jaký bude odhad ministerstva. „Zdá se nám to bezpečnější a v minulosti se nám to vyplatilo,“ myslí si. Vedení Prahy počítá s konzervativním nastavením rozpočtu.

Kapitálové výdaje by chtělo město udržet minimálně na stejné úrovni jsou letos. V letošním rozpočtu schváleném na konci loňského roku jsou investice naplánovány okolo 15 miliard korun.

V současné chvíli je připraven návrh financování městských částí. Radnice by měly podobně jako v minulosti dostávat na jednoho obyvatele minimálně 3500 a maximálně 5 500 korun a na jednoho žáka 3 200 korun. O konečné podobě tzv. finančních vztahů bude magistrát s radnicemi ještě jednat.

Zastupitelé hlavního města na konci loňského roku schválili rozpočet hlavního města jako celku s příjmy 79,1 miliardy a výdaji 89,15 miliardy korun. V průběhu letošního roku byly k 30. červnu navýšeny příjmy na zhruba 86,24 miliardy a výdaje 101,62 miliardy. Rozdíl Praha pokryje mimo jiné z peněz od státu.

čtk/jikNepřehlédněte