Praha daruje středočeskému Pavlíkovu barokní kostel

27.11.2021
Fefík

Pražští radní odsouhlasili bezúplatný převod kostela na Rakovnicku do vlastnictví městyse Pavlíkov.

Hlavní město je vlastníkem objektu pozdně barokního venkovského kostela, který se nachází v samotném jádru městyse Pavlíkov v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Jedná se o zastavěnou plochu a nádvoří o výměře 360 metrů čtverečních. Dříve kostel sloužil jako depozitář Galerie hl. m. Prahy, dnes je však prázdný a nevyužívaný. Vzhledem k tomu, že jej hlavní město Praha vyhodnotilo jako svůj nepotřebný majetek, rozhodla Rada hl. m. Prahy o jeho bezúplatném převodu.

„Stavba kostela je ve špatném technickém stavu a vyžaduje rekonstrukci. Na majetkovém výboru se vedla dlouhá diskuse o tom, jak s kostelem dál naložit, jelikož pro město představuje zbytný majetek. Padaly úvahy o jeho prodeji v dražbě. Nicméně jsem moc rád, že jsme se rozhodli k formě daru obci Pavlíkov. Sami totiž v centru Prahy máme příklady z minulosti, kdy se kostely prodávaly, město možné koupě nevyužilo a z kostelů se stal například nevěstinec,“ uvedl radní pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Sídliště Ďáblice i Praha 8 se vzepřely plánu na výstavbu experimentálního modulárního bydlení

 

Vedení městyse Pavlíkov letos v červenci vyjádřilo o bezúplatný převod nemovitosti zájem. Jedinou podmínkou hlavního města je, že městys nebude oprávněn dále převést objekt na jiného vlastníka po dobu příštích 50 let bez předchozího písemného souhlasu Prahy. Celý záměr musí ještě schválit na svém příštím jednání pražské zastupitelstvo.

Kostel sv. Kateřiny v Pavlíkově je veden v ústředním seznamu kulturních památek Národního památkového ústavu. Vybudován byl v letech 1776 až 1785 na místě původní hřbitovní kaple sv. Vojtěcha ze 14. století. Okolní pozemek, který po celém obvodu kostel lemuje, je ve vlastnictví městyse Pavlíkov.

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy


Témata:

Nepřehlédněte