Praha oslaví Den Země na Kampě

2.5.2022
Renata Říhová

Ke Dni Země, který připadá na 22. dubna, se u nás tradičně koná řada oslav a různých akcí zaměřených na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Den Země se ale nemusí slavit právě jen 22. dubna. V Praze tak budou mít letošní oslavy termín 5. května a uskuteční se na Kampě.

Letošní hlavní oslavu Dne Země pořádá hlavní město ve spolupráci s první městskou částí 5. května v parku na Kampě. Celý den tu bude věnován tématu Hmyz v městské přírodě. Návštěvníci akce se dozvědí spoustu zajímavostí ze světa hmyzu. Například o pestrosti pastvy pro hmyz, včelaření v Praze, důležitosti hmyzu pro lidskou populaci či tématu hmyzu jako potravy budoucnosti. Zájemci se budou moci také zúčastnit fotosoutěže na téma Hmyz v městské přírodě. Vyhlášení vítězů této soutěže proběhne v rámci dopoledního programu.

Dopolední aktivity jsou určeny dětem z mateřských a základních škol, odpoledne se všichni návštěvníci budou moci zúčastnit různých workshopů a soutěží, program uzavře koncert skupiny The Tap Tap. Vstup na akci je zdarma.

Poprvé se Den Země slavil v roce 1970 v USA, a to především na školách. V roce 1971 se záštity nad akcí ujala OSN, Československo se připojilo v roce 1990. Den Země se stal největším sekulárním svátkem světa.

Den Země je vhodnou příležitostí zamyslet se, jak se k přírodě chováme a co můžeme vylepšit, ať se jedná o jednotlivce, organizace či města a obce. „Příroda a zdravé životní prostředí je dlouhodobě mojí prioritou. Proto investujeme nemalé peníze do výsadby nových stromů, revitalizace vodních toků, tvorby nových biotopů, zakládání mezí a remízků na městských polích, rekonstrukcí parků a dalších. Pečlivě se také připravujeme na suchu, které nás dle predikcí čeká. Pod tzv. Zásobníkem adaptačních projektů, se skrývá stovky projektů, které chceme do roku 2024 realizovat. Jeden z takových zajímavých projektů je Vybudování vodní nádrže v Letenských sadech. Nádrž vznikne na ploše o rozloze téměř 7 000 metrů čtverečních u Hanavského pavilonu směrem ke Stalinovi. Vysadili jsme také přes 500 tisíc stromů, které přirozeně ochlazují město,“ řekl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu). Rybník na Letné bude hluboký dva metry s objemem vody přibližně 13 500 metrů čtverečních. Voda, která ho bude napájet, povede jednou ze šachet Rudolfovy štoly, která byla vybudována v 16. století. Dole u Vltavy bude umístěno čerpadlo, voda pak poteče samospádem potrubím v šachtě a bude využita i na závlahy trávníků – podobně, jako je tomu u rybníků v Parku Stromovka.

Zdroj: TZ MHMP


Témata:

Nepřehlédněte