• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha znovu otevře běžně nepřístupné budovy

  23.2.2024
  Simona Knotková

  Desátý ročník festivalu Open House Praha letos od 18. do 19. května otevře přes 100 běžně nepřístupných budov.

  Lidé budou moct navštívit objekty významných českých architektů, například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Josefa Fanty či Karla Hubáčka. Současně nabídne festival od 13. května doprovodný program v podobě přednášek, debat a procházek po Praze. Prvních devět ročníků festivalu otevřelo přes 620 budov a prostorů, které navštívilo téměř 500 000 lidí. Pořadatelé to uvedli v tiskové zprávě. Vstup do budov je každoročně zdarma.

  Letos se festival také zaměří na téma proměn města, architektury a veřejného prostoru v posledních deseti letech i přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel. Cílem festivalu je podle organizátorů popularizace architektury, aktivizace místních komunit či posilování aktivního zájmu obyvatel o místo, kde žijí.

  Loňský ročník festivalu, kdy se otevřelo 107 objektů, navštívilo přes 83 000 zájemců a mezi nejnavštěvovanější objekty se zařadily například Nová scéna Národního divadla či funkcionalistická budova Terminálu 4 pražského letiště.

  Festival připomene několik českých architektů. Od narození Josefa Fuchse letos uplyne 130 let, ve 20. letech minulého století spolu s Oldřichem Tylem navrhl funkcionalistický Veletržní palác, kde nyní sídlí Národní galerie. Navrhl také svou funkcionalistickou vilu v Libni.

  Akce připomene i architekta Karla Hubáčka, autora hotelu a televizního vysílače na Ještědu, který se narodil před 100 lety. V Praze navrhl například Vodárenskou vyrovnávací věž v Děvíně či Meteorologickou věž v Libuši.

  „K myšlence uspořádat festival Open House v Praze jsem se rozhodla na začátku roku 2013, krátce poté, co jsem objevila jeho londýnskou předlohu, jejíž rozměr s více jak 800 otevřenými budovami byl fascinující. Jednoduchý koncept s desítkami měst v mezinárodní síti Open House Worldwide, v nichž festivaly probíhaly, vyzýval k následování,“ uvedla zakladatelka festivalu Andrea Šenkyříková.

  Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 50 městech.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte