Jsem ten první černoch. Stop rasismu vůči černé pleti

Black Lives Matter. Mezinárodní aktivistické hnutí. Vzniklo sice již v rove 2013, ale nejvíc skloňován je tento název od května roku 2020, kdy se hnutí zapojilo do protestů po smrti George Floyda. Po světě již proběhlo mnoho akcí a událostí odkazující na diskriminaci černochů. V rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu se bude konat diskuse k výstavě, jež právě probíhá v Kampusu Hybernská. Výstavě nazvané prostě jednoduše Black Lives Matter.

Vizuální umělkyně švýcarsko-haitského původu Sasha Huber a její partner, helsinský umělec a designér Petri Saarikko se spojili a vytvořili výstavu Na černých životech záleží. Série portrétů The First zkoumá dopady rasismu na nynější africké diaspory (lidé nebo etnická populace, která se dobrovolně, ale i z donucení odebrala žít na jiné místo, ale stále si zachovává vazby na svou domovinu a tamní kulturu). Zkoumá to, že i v dnešní době je stále možné být mezi černošskou komunitou „tím prvním“. Tím prvním, co se do země přistěhoval, tím prvním, co zde dosáhl úspěchu jako doktor nebo třeba herec.

V rámci tohoto projektu je k vidění i jeden český umělec. Na jednom z portrétů je vyobrazen také Yemi A. D., známý choreograf a herec, jenž je se svými nigerijsko-českými kořeny chápán jako onen první. Sasha Huber chápe jeho životní zkušenost jako průkopnickou. Jde totiž o prvního veřejně známého černošského umělce v České republice. Yemi Akinyemi Dele je spoluzakladatelem tanečního studia Dance Academy Prague a zakladatelem a šéfem JAD Productions. Je tvůrcem kampaní pro Google, Adidas nebo Mercedes-Benz. Řadu let pracoval také s Kanye Westem.

Diskuse k výstavě proběhne 16. října od 18.00 hodin on-line. Festival 4 + 4 dny v pohybu bude navíc celou diskusi streemovat na svém youtubovém kanálu. Zde promluví jak autorka projektu Sasha Huber, tak i umělec Yemi. Moderovat ji bude Zeynab Gueye a Isaac Herron. Zeynab je umělec, jenž nechce, aby se o něm mluvilo v ženském či mužském rodě. Zabývá se pročernošskou queerness (tedy to, jak jsou černoši součástí komunity queer – seskupení sexuálních menšin) a postkoloniálními otázkami. Isaac je afroamerický zpěvák, spisovatel a model. Společně se budou bavit o zkušenostech těch „prvních“ černochů a černošek jako průkopníků a průkopnic. Bude se zde ale i snít. Snít o tom, jak by se černošské komunity mohly posílit.

Včera, 09:09
Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel...
Včera, 08:36
V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat....
Včera, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 04:00
Soutěž na opravu Libeňského mostu nabrala zpoždění už víc než čtvrt roku. Technická správa komunikací...
Včera, 04:00
Florenc 21 – tak se jmenuje mezinárodní urbanistická soutěž, jejíž vítěz dá novou tvář části...
11.4.2021
Neuvěřitelných, neskutečných, nemožných...Taková synonyma bychom použili, kdyby člověk oslavil 130. narozeniny. Jaké slovo použít v...
11.4.2021
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
10.4.2021
V červnu má vyjet v Praze nová tramvajová linka 19. Tedy doufejme, že druhý pokus...
9.4.2021
Za posledních 70 let prošly Letenskými sady miliony lidí. Často byly sem, do sousedství Kramářovy...
9.4.2021
Na náměstí Bratří Synků v pražských Nuslích srazilo dnes po poledni nákladní auto muže, který...
9.4.2021
Park na Vítkově projde výraznou obnovou. Přestože zůstane zachován jeho přírodní ráz, park získá reprezentativní...
Reklama