Jsem ten první černoch. Stop rasismu vůči černé pleti

Black Lives Matter. Mezinárodní aktivistické hnutí. Vzniklo sice již v rove 2013, ale nejvíc skloňován je tento název od května roku 2020, kdy se hnutí zapojilo do protestů po smrti George Floyda. Po světě již proběhlo mnoho akcí a událostí odkazující na diskriminaci černochů. V rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu se bude konat diskuse k výstavě, jež právě probíhá v Kampusu Hybernská. Výstavě nazvané prostě jednoduše Black Lives Matter.

Vizuální umělkyně švýcarsko-haitského původu Sasha Huber a její partner, helsinský umělec a designér Petri Saarikko se spojili a vytvořili výstavu Na černých životech záleží. Série portrétů The First zkoumá dopady rasismu na nynější africké diaspory (lidé nebo etnická populace, která se dobrovolně, ale i z donucení odebrala žít na jiné místo, ale stále si zachovává vazby na svou domovinu a tamní kulturu). Zkoumá to, že i v dnešní době je stále možné být mezi černošskou komunitou „tím prvním“. Tím prvním, co se do země přistěhoval, tím prvním, co zde dosáhl úspěchu jako doktor nebo třeba herec.

V rámci tohoto projektu je k vidění i jeden český umělec. Na jednom z portrétů je vyobrazen také Yemi A. D., známý choreograf a herec, jenž je se svými nigerijsko-českými kořeny chápán jako onen první. Sasha Huber chápe jeho životní zkušenost jako průkopnickou. Jde totiž o prvního veřejně známého černošského umělce v České republice. Yemi Akinyemi Dele je spoluzakladatelem tanečního studia Dance Academy Prague a zakladatelem a šéfem JAD Productions. Je tvůrcem kampaní pro Google, Adidas nebo Mercedes-Benz. Řadu let pracoval také s Kanye Westem.

Diskuse k výstavě proběhne 16. října od 18.00 hodin on-line. Festival 4 + 4 dny v pohybu bude navíc celou diskusi streemovat na svém youtubovém kanálu. Zde promluví jak autorka projektu Sasha Huber, tak i umělec Yemi. Moderovat ji bude Zeynab Gueye a Isaac Herron. Zeynab je umělec, jenž nechce, aby se o něm mluvilo v ženském či mužském rodě. Zabývá se pročernošskou queerness (tedy to, jak jsou černoši součástí komunity queer – seskupení sexuálních menšin) a postkoloniálními otázkami. Isaac je afroamerický zpěvák, spisovatel a model. Společně se budou bavit o zkušenostech těch „prvních“ černochů a černošek jako průkopníků a průkopnic. Bude se zde ale i snít. Snít o tom, jak by se černošské komunity mohly posílit.

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
20.10.2020
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Reklama