Jsem ten první černoch. Stop rasismu vůči černé pleti

Black Lives Matter. Mezinárodní aktivistické hnutí. Vzniklo sice již v rove 2013, ale nejvíc skloňován je tento název od května roku 2020, kdy se hnutí zapojilo do protestů po smrti George Floyda. Po světě již proběhlo mnoho akcí a událostí odkazující na diskriminaci černochů. V rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu se bude konat diskuse k výstavě, jež právě probíhá v Kampusu Hybernská. Výstavě nazvané prostě jednoduše Black Lives Matter.

Vizuální umělkyně švýcarsko-haitského původu Sasha Huber a její partner, helsinský umělec a designér Petri Saarikko se spojili a vytvořili výstavu Na černých životech záleží. Série portrétů The First zkoumá dopady rasismu na nynější africké diaspory (lidé nebo etnická populace, která se dobrovolně, ale i z donucení odebrala žít na jiné místo, ale stále si zachovává vazby na svou domovinu a tamní kulturu). Zkoumá to, že i v dnešní době je stále možné být mezi černošskou komunitou „tím prvním“. Tím prvním, co se do země přistěhoval, tím prvním, co zde dosáhl úspěchu jako doktor nebo třeba herec.

V rámci tohoto projektu je k vidění i jeden český umělec. Na jednom z portrétů je vyobrazen také Yemi A. D., známý choreograf a herec, jenž je se svými nigerijsko-českými kořeny chápán jako onen první. Sasha Huber chápe jeho životní zkušenost jako průkopnickou. Jde totiž o prvního veřejně známého černošského umělce v České republice. Yemi Akinyemi Dele je spoluzakladatelem tanečního studia Dance Academy Prague a zakladatelem a šéfem JAD Productions. Je tvůrcem kampaní pro Google, Adidas nebo Mercedes-Benz. Řadu let pracoval také s Kanye Westem.

Diskuse k výstavě proběhne 16. října od 18.00 hodin on-line. Festival 4 + 4 dny v pohybu bude navíc celou diskusi streemovat na svém youtubovém kanálu. Zde promluví jak autorka projektu Sasha Huber, tak i umělec Yemi. Moderovat ji bude Zeynab Gueye a Isaac Herron. Zeynab je umělec, jenž nechce, aby se o něm mluvilo v ženském či mužském rodě. Zabývá se pročernošskou queerness (tedy to, jak jsou černoši součástí komunity queer – seskupení sexuálních menšin) a postkoloniálními otázkami. Isaac je afroamerický zpěvák, spisovatel a model. Společně se budou bavit o zkušenostech těch „prvních“ černochů a černošek jako průkopníků a průkopnic. Bude se zde ale i snít. Snít o tom, jak by se černošské komunity mohly posílit.

Dnes, 10:06
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
Včera, 05:36
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
20.1.2021
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
20.1.2021
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
20.1.2021
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
20.1.2021
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
20.1.2021
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
20.1.2021
Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou poslaneckou novelu...
Reklama