Památník ticha Bubny stále chátrá. I přesto nabízí několik výstav

Ačkoli se téměř všechny kulturní akce kvůli současné pandemické situaci ruší, tak i přesto se na začátku října zúčastnilo několik desítek lidí vernisáže podzimního cyklu výstav. Ty všechny jsou k vidění v podkroví nádražní budovy Památníku ticha Bubny. Tato budova se má snad již brzy proměnit v moderní výstavní prostory.

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor, jenž poslouží ke stálým expozicím, vzdělávání, výstavám i jiným kulturním akcím. Nádraží Bubny sloužilo během druhé světové války jako místo, odkud se vypravovaly transporty s desetitisíci židovskými obyvateli z Prahy do ghett, vyhlazovacích a koncentračních táborů. Místo s takto pohnutou minulostí se má stát památníkem, který připomene složité dějiny, ale zároveň nabídne prostor pro diskusi.

Prvním symbolickým krokem přestavby nádraží Bubny bylo odhalení sochy od Aleše Veselého v roce 2015. Tato sochá má nahrazovat klasický význam základního kamene a znázorňuje koleje mířící k nebi. Jde tedy o jakési očištění a oproštění od minulosti? Snaží se tím Praha toto místo omluvit? Protože právě paměť tohoto místa nese zásadní odkaz na současnost.

Během podzimu bude v těchto místech k vidění hned několik výstav. V rámci staronového seriálu „Stigmatizovaná místa Evropy“ je zde představena fotografická kolekce „Latentních obrazů Terezína“. Další expozicí je třeba „Druhý život Vendulky V.“ K vidění jsou zde momentálně ale i komiksové příběhy „Společně v bublinách“.

Současný stav tehdejších drážních bytů je však jen dalším signálem pro politiky, kteří stáli u rozhodnutí o revitalizaci tohoto místa, že tempem, jakým probíhá investiční řízení, se z budovy stane spíše ruina než památník. Na přestavbu nádraží v moderní památník má město povolení již nějakou dobu. Nabízí se tedy otázka, proč nádraží v Holešovicích zatím stále jen chátrá?

Dnes, 10:10
Pomoci rodičům ve složité sociální situaci a zároveň splnit dětem z Prahy 5 různá přání mohou...
Dnes, 07:55
Královské honitby, slavnosti i diplomatické návštěvy... Pro to vše sloužila obora Hvězda. Letohrádek s netradičním...
Včera, 17:40
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 17:40
S velkým napětím sledují lidé z Červeného vrchu plánovanou výstavbu na Petřinách. Obávají se totiž,...
Včera, 13:00
Pohřebiště v hlavním městě, o které se stará Správa pražských hřbitovů (SPH), budou do pondělí...
Včera, 12:20
Rozšířené úřední hodiny nabízí obyvatelům pátá městská část. Konkrétně se úředníci v hodinách navíc budou věnovat...
Včera, 09:40
Pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Radimově ulici na Břevnově, je do odvolání mimo provoz....
Včera, 07:35
Když v březnu v Česku vypukla pandemie koronaviru, ukázalo se, že žít bez internetu už...
26.10.2020
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
26.10.2020
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
26.10.2020
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
Reklama