Památník ticha Bubny stále chátrá. I přesto nabízí několik výstav

Ačkoli se téměř všechny kulturní akce kvůli současné pandemické situaci ruší, tak i přesto se na začátku října zúčastnilo několik desítek lidí vernisáže podzimního cyklu výstav. Ty všechny jsou k vidění v podkroví nádražní budovy Památníku ticha Bubny. Tato budova se má snad již brzy proměnit v moderní výstavní prostory.

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor, jenž poslouží ke stálým expozicím, vzdělávání, výstavám i jiným kulturním akcím. Nádraží Bubny sloužilo během druhé světové války jako místo, odkud se vypravovaly transporty s desetitisíci židovskými obyvateli z Prahy do ghett, vyhlazovacích a koncentračních táborů. Místo s takto pohnutou minulostí se má stát památníkem, který připomene složité dějiny, ale zároveň nabídne prostor pro diskusi.

Prvním symbolickým krokem přestavby nádraží Bubny bylo odhalení sochy od Aleše Veselého v roce 2015. Tato sochá má nahrazovat klasický význam základního kamene a znázorňuje koleje mířící k nebi. Jde tedy o jakési očištění a oproštění od minulosti? Snaží se tím Praha toto místo omluvit? Protože právě paměť tohoto místa nese zásadní odkaz na současnost.

Během podzimu bude v těchto místech k vidění hned několik výstav. V rámci staronového seriálu „Stigmatizovaná místa Evropy“ je zde představena fotografická kolekce „Latentních obrazů Terezína“. Další expozicí je třeba „Druhý život Vendulky V.“ K vidění jsou zde momentálně ale i komiksové příběhy „Společně v bublinách“.

Současný stav tehdejších drážních bytů je však jen dalším signálem pro politiky, kteří stáli u rozhodnutí o revitalizaci tohoto místa, že tempem, jakým probíhá investiční řízení, se z budovy stane spíše ruina než památník. Na přestavbu nádraží v moderní památník má město povolení již nějakou dobu. Nabízí se tedy otázka, proč nádraží v Holešovicích zatím stále jen chátrá?

Dnes, 04:00
V pražských Miškovicích na severním okraji hlavního města se nachází místo, které má opravdu bohatou...
Včera, 09:09
Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel...
Včera, 08:36
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 08:36
V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat....
Včera, 04:00
Soutěž na opravu Libeňského mostu nabrala zpoždění už víc než čtvrt roku. Technická správa komunikací...
Včera, 04:00
Florenc 21 – tak se jmenuje mezinárodní urbanistická soutěž, jejíž vítěz dá novou tvář části...
11.4.2021
Neuvěřitelných, neskutečných, nemožných...Taková synonyma bychom použili, kdyby člověk oslavil 130. narozeniny. Jaké slovo použít v...
11.4.2021
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
10.4.2021
V červnu má vyjet v Praze nová tramvajová linka 19. Tedy doufejme, že druhý pokus...
9.4.2021
Za posledních 70 let prošly Letenskými sady miliony lidí. Často byly sem, do sousedství Kramářovy...
9.4.2021
Na náměstí Bratří Synků v pražských Nuslích srazilo dnes po poledni nákladní auto muže, který...
Reklama