Zoo Praha mezi čtyřmi nejlepšími zoo světa. Kdo získal cenu WAZA?

Jediná evropská zoo, která se dostala do výběru čtyř nejlepších. Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) na své Výroční konferenci velmi uznala Zoo Praha především pro její „Návrat divokých koní“, ale i další projekty, při nichž pomáhá chránit ohrožené druhy přímo v místě jejich výskytu. Cena je rozdávána za mimořádný přínos k ochraně biodiverzity. Pro pražskou zoo je to velký úspěch.

„Na letošní konferenci WAZA opět rezonuje zejména náš návrat divokých koní, ale na takto významné ocenění jsme mohli aspirovat jen díky tomu, že in-situ projektů realizujeme či podporujeme celou řadu,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. In-situ projekty pražské zoo jsou ty, při kterých se ohrožené druhy pomáhají chránit přímo v místě jejich ohroženého výskytu, jde tedy například o ochranu krokodýla kubánského, supů mrchožravých, gaviálů indických, indonéských ptáků, goril nížinných ve střední Africe nebo již zmíněný návrat koně převalského do původní oblasti.

Z každého vstupu se odvádí pět korun na projekty ochrany ohrožených druhů, i proto velké poděkování ředitele pražské zoo putovalo především všem návštěvníkům. „Že jsme dnes vnímáni jako jeden z významných hráčů v této oblasti, je nejen zásluha pracovníků Zoo Praha a našich partnerských organizací téměř na pěti kontinentech, ale také všech, díky nimž můžeme na poli ochrany ohrožených druhů působit v takovém rozsahu. Chci proto nyní poděkovat především našim návštěvníkům a zřizovateli, kterým je hlavní město Praha.“

Tyto projekty jsou financovány i ze sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“ (č. ú. 43-6804660247/0100), kde se shromažďují prostředky od veřejnosti, financovány především pětikorunou, která je převedena z každého vstupu do zoo. Při klasickém fungování zoo bez omezení, která jsou teď, tak pražská zoo odvání asi sedm milionů korun na ochranu ohrožených druhů.

Ačkoli cenu WAZA Conservation Award nakonec získalo Georgia Aquarium v Atlantě, pro Zoo Praha je to ohromný úspěch. Světová asociace zoologických zahrad a akvárií sdružuje asi čtyři sta institucí. Dosavadními držiteli ceny WAZA Conservation Award jsou například Zoo Zürich, Monterey Bay Aquarium nebo Taronga Zoo.

Dnes, 12:01
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
Reklama