• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Praturům v Novohradských horách dělají společnost divocí koně

  29.5.2024
  Simona Knotková

  V rezervaci velkých kopytníků v Novohradských horách na Českokrumlovsku přibyly k praturům dvě klisny divokých koní.

  Momentálně žijí v komplexu čtyři zvířata, v budoucnu se jejich počet zvýší na 15, řekl Dalibor Dostál z organizace Česká krajina, která na projektu spolupracuje.

  „Další koně bychom měli převážet v příštích týdnech. Bude záležet na vývoji počasí, převozy divokých zvířat není vhodné dělat za příliš vysokých teplot,“ uvedl Dostál. Česká krajina divoké koně do Novohradských hor převezla z rezervace ve středočeských Milovicích. Postupně by se měl stav zvířat zvýšit na deset divokých koní a pět praturů. „Dobře se doplňují a nepředstavují pro sebe konkurenci. Navíc jsou na sebe zvířata už zvyklá z Milovic,“ řekl Dostál.

  Praturové i divocí koně navíc spásají jiný druh travin, bylin nebo rostlin. Vytvářejí tak přírodní prostředí, protože udržují rezervaci, aniž by musel v krajině zasahovat člověk, uvedl Dostál.

  Na jihu Čech se rezervace velkých kopytníků nachází ještě u Třeboně na Jindřichohradecku a u Lipna nad Vltavou na Českokrumlovsku. Rezervace v Novohradských horách se rozkládá na ploše asi deseti hektarů, ale postupně by se měla rozrůst až na 50 hektarů. „Do budoucna bychom v Jihočeském kraji vytvořili i další rezervace, jednáme o tom,“ uvedl Dostál.

  Česká krajina je nezisková organizace, která usiluje o ochranu biologické rozmanitosti a zmírňování dopadů klimatických změn na přírodu i člověka a adaptaci krajiny na změny klimatu. Jednou z jejích hlavních činností je vytváření sítě nestátních přírodních rezervací, které umožní přežití ohrožených druhů rostlin a zvířat, případně jejich návrat do oblastí, kde byly v minulých staletích vyhubeny.

  Nejznámější prostor, který Česká krajina využívá, je v Milovicích na Nymbursku v lokalitě o rozloze více než 200 hektarů. Na pozemcích tam žijí stáda divokých koní, praturů a zubrů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte