• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Pravěká dívka, která zemřela v jeskyni na Olomoucku, dostala jméno Mlada

    Sedmnáctiletá dívka žijící v době kamenné, jejíž lebka se našla v roce 1881 v Mladečských jeskyních na Olomoucku a nyní vědci sestavili její podobu, dostala jméno Mlada. Jméno pro mladou kromaňonku vybrala veřejnost v anketě uspořádané na základě zaslaných návrhů. Informoval o tom spoluautor výzkumu rekonstrukce dívčiny tváře Karel Drbal ze Správy jeskyní ČR.

    Správa jeskyní obdržela několik desítek návrhů na pojmenování dívky a deset nejzajímavějších porota zařadila do závěrečného hlasování veřejnosti. Vítězná Mlada v anketě získala 402 hlasů. Na stříbrnou pozici dosáhla Myra se 103 hlasy a bronzová je Maja s 94 příznivci. Čtvrtá skončila Ava se 77 hlasy a dalšími finalisty byla jména Khan, Mae, Mladenka, Mladka, Rena a Runa.

    Možnou podobu kromaňonky před časem naznačil společný projekt brazilských a českých vědců za pomoci moderních technologií. K myšlence, aby dívka nebyla jen anonymní, když už má i tvář, inspiroval správu jeskyní a obec Mladeč například ledovcový muž z Tirol s přezdívkou Ötzi. Jeho jméno poukazuje na místo nálezu. „Byli jsme velmi mile překvapeni, kolik různých zajímavých nápadů ze strany místních i vzdálenějších přišlo, i kolik lidí pak hlasovalo o finálním jménu,“ podotkl Drbal.

    Vědci se nejprve domnívali, že lebka nalezená v Mladečských jeskyních patří dospělému muži z doby kamenné. „Pozdější studie, které porovnávaly charakteristiky jiných fosilií nalezených na místě, ale odhalily, že jde ve skutečnosti o lebku ženy, která zemřela před 31.000 lety ve věku kolem 17 let. Tato fosilie je tak jednou z nejstarších Homo sapiens nalezených ve střední Evropě,“ řekl Drbal, který se na rekonstrukci mladečské lebky podílel za českou stranu společně s táborským geodetem Jiřím Šindelářem.

    Lebku z Mladečských jeskyní nalezl na konci 19. století rakousko-uherský archeolog Josef Szombathy. Je uložena ve vídeňském přírodovědném muzeu, které předloni zpřístupnilo její interaktivní on-line verzi. Virtuální model inspiroval české a brazilské vědce k vytvoření projektu forenzní rekonstrukce podoby obličeje. Lebka byla nalezena bez dolní čelisti a většiny zubů, do původní podoby ji domodeloval počítačový program. „Kompletně rekonstruovaná lebka již měla některé vymezující linie anatomických struktur, mezi nimi i umístění očních bulv,“ uvedl Drbal. Pro modelaci měkkých tkání posloužila podrobná data z počítačové tomografie těl současných lidí.

    Experti vytvořili dvě verze podoby dívčina obličeje. „Jedna je černobílá bez vlasů a se zavřenýma očima, druhá více subjektivní, barevná s vlasy a s otevřenýma očima,“ řekl Drbal. Tým zveřejnil své poznatky v online publikaci, která podrobně popisuje, jak vědci při srovnání lebky s obdobnými nálezy dospěli k tomu, že patřila nikoli muži, ale ženě.

    Mladečské jeskyně se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V jeskyních bylo nalezeno velké množství kostí pravěkých zvířat a pralidí i doklady jejich činnosti, jako jsou například ohniště či kamenné nástroje.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte