Prázdný dům ve Strašnicích obsadili squatteři

26.11.2022
Simona Knotková

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) obsadili prázdný dům v Malinské ulici v pražských Strašnicích, který uklízejí a plánují v něm vybudovat kulturní a sociální centrum po vzoru bývalé Kliniky v Praze 3. Informoval mluvčí skupiny Jiří Nesvačil. Squatteři plánují na místě zůstat co nejdéle a chtějí s úřady jednat o legálním získání prostoru.

V Praze podle Nesvačila od vyklizení Kliniky exekutorem začátkem roku 2019 schází prostor pro nezávislou kulturu a pořádání akcí, které překračují hranice trhu. „Nestojíme o konflikt, jen si myslíme, že je absurdní, aby vedle sebe existovaly prázdné domy a lidé bez domova. V Praze se nachází stovky prázdných nemovitostí, přesto je důstojné bydlení pro spoustu obyvatel naprosto nedostupné,“ uvedl.

Squatteři v Praze v posledních letech kromě bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná. Squaty v metropoli zatím prakticky vždy skončily zásahem policie, známé jsou případy Ladronky na Břevnově, Milady v Libni nebo Cibulky v Košířích.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte