Pražská policie rozbila organizovanou skupinu, která se soustředila na podvody v prostředí internetu

16.6.2022
Redakce

Kriminalisté druhého oddělení Prahy III ve spolupráci s krajskými detektivy zabývajícími se touto problematikou, zadrželi v uplynulých dnech dva cizince, kteří se v rámci organizované skupiny, jež sofistikovaně koordinuje činnost svých členů a působí po celé Evropě, dopustili řady podvodů.

Oba muži v kooperaci se spolupachateli, kteří se nacházejí mimo ČR, od poškozených osob vylákali pod různými záminkami údaje k jejich bankovním účtům. Na jejich základě vytvářeli virtuální platební karty a z účtů poškozených vybírali finanční částky od tisícikorunových položek až po statisíce. Tyto finanční prostředky ihned vkládali na své účty, případně ukládali do bitcoinmatů na území hl. m. Prahy. Kriminalisté dosud zadokumentovali celkem čtyřicet tři případů se škodou v řádech milionů korun, a to včetně pokusů o takové výběry. K vylákání platebních údajů, informacím z platebních karet a internetovému bankovnictví poškozených se spolupachatelé obou obviněných dostávali pod legendou fiktivních inzerátů o prodeji či koupi zboží na internetových portálech a hodnověrně vytvořených platebních bran „finančních institucí“. Poškození jim údaje poskytli v dobré víře a bez ověření si pravosti takových zpráv.

Podezřelí do České republiky podle zajištěných kamerových záznamů přijeli pouze s igelitovou taškou v ruce a po několika dnech páchání trestné činnosti již bydleli v hotelu s cenou za noc ve výši čtyři tisíce korun. Při provedené domovní prohlídce po jejich zadržení policisté nalezli desítky mobilní telefonů, velkou finanční hotovost v různých měnách i luxusní oblečení, které si muži za svůj podíl stačili nakoupit. Policejní komisař již oba muže obvinil ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředků. Oba cizinci jsou stíhaní vazebně a hrozí jim až osmiletý pobyt za mřížemi. Je však předpoklad o další rozšíření obvinění a možnost zvýšení trestní sazby až na deset let odnětí svobody nepodmíněně.

zdroj: pčrNepřehlédněte