Před 20 lety nikdo nevěděl, jestli hráz Rožmberka vydrží

16.8.2022
Jiří Bydžovský

Jako na profesně nejtěžší období vzpomíná předseda představenstva třeboňského rybářství Jan Hůda na týden v srpnu 2002. Záplavy tehdy otestovaly odolnost největšího českého rybníku Rožmberk. V jednu chvíli zadržoval desetkrát více vody, než tomu bývá za normálního stavu.

Události ze srpna 2002 se mu dodnes živě vybavují. Bleskově uvádí data i přesné údaje, jak se situace kolem Rožmberka, jenž má rozlohu 647 hektarů, vyvíjela. Obzvlášť si vzpomíná na jeden den. „Normální výška hladiny Rožmberku je 430 centimetrů. A tehdy v deset hodin večer 14. srpna 2002 nám vystoupala na historickou hodnotu 860,5 centimetru. A nikdo z nás v tu chvíli neměl tušení, jak to může dopadnout,“ řekl Jan Hůda.

Ve chvíli, kdy voda v Rožmberku stoupala, se začalo spekulovat o tom, jakou odolnost má hráz stará více než 400 let. „Když se stavěla, tak tam lidé vozili zem v kolečkách a postupně ji zpevňovali. Šest let se na tom pracovalo a navezlo se tam nepředstavitelné množství země, bylo to asi 750.000 krychlových metrů. A v tom roce 2002 nikdo nemohl vědět, jestli se tam někde nevytvořila nějaká díra a zda ten tlak vody hráz vydrží,“ řekl Hůda.

Vodohospodáři začali modelovat situaci, co by se stalo, pokud by se voda z Rožmberku provalila dál. Hůda uvedl, že si to nikdo nechtěl připustit, protože by se během krátké chvíle do oblasti pod Rožmberkem vylilo několik desítek milionů krychlových metrů vody. „Navíc jsme věděli, že hráz postupně nasakuje vodu, což by mohlo její stabilitu také narušit,“ uvedl.

Od 14. srpna, kdy voda v rybníku vystoupala na historické maximum, to pro podle něj bylo několik dní nejistoty. Dodal, že třeba za den klesla hladina jen o centimetr. „Ale nikam jsme vodu odčerpávat nemohli, mohli jsme jen řídit odtok. A k tomu všechny přehrady byly přeplněné,“ řekl Hůda.

Zhruba po týdnu se situace stabilizovala a bylo už téměř jisté, že hráz vydrží. Povodně v roce 2002 způsobily třeboňskému rybářství škody asi 60 milionů korun. Voda poničila některé rybníky, navíc velkou ztrátu měl holding hlavně na rybách. „Ale v porovnání s tím, co se mohlo stát, kdyby ta hráz praskla, je to zanedbatelná škoda,“ uvedl Hůda.

V roce 2002 se hovořilo až o tisícileté vodě. Od té doby se žádná podobná masivní katastrofa neopakovala. Hůda se domnívá, že však nelze vyloučit, že mimořádné povodně někde opět udeří. „Hlavně v případě lokálních dešťů to může nastat relativně snadno a rychle,“ řekl.

Zdroj:čtkNepřehlédněte