Před 23 lety byla objevena planetka Járacimrman

16.1.2023
Jaroslav Svoboda

Zdá se to nemožné? Není. Na hvězdárně Kleť objevil 16. ledna 1996 astronom Zdeněk Moravec planetku, která obíhá v prostoru mezi Marsem a Jupiterem v oblasti hlavního pásu planetek. Pojmenoval ji po českém géniovi Járovi Cimrmanovi.

Planetku objevil v lednu 1996 astronom Zdeněk Moravec na jihočeské hvězdárně na Kleti a její provizorní označení tehdy bylo 1996 BG. Byla sledována až do dubna 1996 a potom ještě v červnu a červenci 1997. Později se ale zjistilo, že se nejedná o nový objev, nýbrž o ztracenou planetku, která byla pozorována už v prosinci 1973 na observatoři Brera-Merate v severní Itálii a v červnu 1990 na hvězdárně Mount Stromlo Observatory, nedaleko australské Canberry. Tehdy dostala předběžná označení 1973 YE a 1990 VG.

V roce 1997 pak už byla tato planetka známá natolik, že dostala definitivní katalogové číslo 7796 a stala se 312. číslovanou planetkou objevenou na Kleti. Zdeněk Moravec následně navrhl, aby byla pojmenována na počest českého génia Járy Cimrmana, který ji objevil už před více než sto lety při své cestě na severní pól, ale k prvenství se nikdy nepřiznal.

Jára Cimrman ležící, spící a poprvé odhalený

Jméno planetky bylo nakonec schváleno v únoru 1998 nomenklaturní komisí pro malá tělesa ve Sluneční soustavě při Mezinárodní astronomické unii. Planetka patří podle parametrů dráhy do podskupiny Ila a charakter její dráhy je takový, že se nemůže k Zemi přiblížit na více než 197 milionů kilometrů. Její průměr se odhaduje na deset kilometrů.  Její chemické a mineralogické složení však neznáme.

Jára Cimrman

Je fiktivní postavou českého génia vytvořenou Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem. Poprvé se objevil v roce 1966 v rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka v Československém rozhlase. Ještě téhož roku bylo autory a dalšími spolupracovníky založeno celé Divadlo Járy Cimrmana, které funguje dodnes a uvádí divadelní hry přisuzované právě Járovi Cimrmanovi.


Témata:

Nepřehlédněte