• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Před 65 lety zanikla obec na Děčínsku. Po vysídlení Němců se z ní stala vesnice duchů

    11.12.2024

    Iniciativa Světlo pro Fukov shání pamětníky, kteří by se chtěli podělit o vzpomínky na zaniklou obec Fukov nedaleko Šluknova na Děčínsku. Lidé mohou dodat také staré fotografie či dokumenty. Příští rok to bude 65 let od chvíle, kdy obec definitivně zmizela z mapy. Vesnice začala zanikat po odsunu Němců po druhé světové válce. V září 2025 se uskuteční na místě, kde obec stávala, vzpomínková akce. Na rok 2026 se chystá výstava. Za iniciativu Světlo pro Fukov o tom informovala Gabriela Jeřábková.

    Lidé, kteří například ve Fukově žili nebo si pamatují, jak vesnice postupně zanikala, se mohou obrátit na e-mail [email protected] nebo telefonní číslo 732745571. Jeřábková uvedla, že se iniciativě již několik pamětníků sehnat podařilo. Jejich příběhy by se měly stát součástí výstavy, která bude hotová v roce 2026. Objeví se i na místě někdejší obce. Iniciátorka řekla, že chce zapojit také studenty z ústecké univerzity, kteří by s výstavou mohli pomoct.

    Ústředním motivem připravované výstavy bude fotografie. Až se bude konat vzpomínková akce, příchozí se shromáždí po setmění s lampiony a svíčkami a svrchu se nechají vyfotit dronem. Myšlenkou projektu je vrátit do zaniklého Fukova světlo, dodala Jeřábková. Výstava bude navázaná na dokončení cyklostezky. „Propojí českou a německou stranu,“ řekl starosta Šluknova Tomáš Kolonečný (STAN).

    Místo připomíná dřevěný kříž. Město před deseti lety dalo vyčistit a upravit hřbitov. Kolonečný řekl, že na něm sice nejsou náhrobky, ale plocha slouží alespoň jako pietní místo. Připomněl, že se v zaniklé vesnici pravidelně konají setkání rodáků, přeshraniční akce a mše v českém a německém jazyce. Na území obce jsou obnovené cesty lemované před pár lety vysázenými ovocnými stromy.

    Do roku 1945 bylo v zaniklé obci Fukov 141 domů a 800 obyvatel, dvoutřídní škola, celnice, pošta a kostel z roku 1788. Po vysídlení německých obyvatel začala obec chátrat. Češi se do obce nestěhovali, a tak se postupně vylidňovala. V roce 1950 zanikl i místní národní výbor a po zboření kostela v roce 1960 obec Fukov definitivně zmizela z mapy.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte