Program začal tradičně mší na základech kostela svatého Martina. Sloužil ji kardinál Dominik Duka. Připomněl utrpení i bolest dětí, a to nejen v souvislosti s lidickou tragédii, ale též v současném kontextu.
Duka zmínil i válečný konflikt na Ukrajině a vyzval účastníky mše k zamyšlení nad skutečnou podobou podpory Ukrajiny a dostatečností její míry. „V mnohém nám chybí odvaha i pravdivost,“ řekl Duka.
Pietní program pokračuje pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů, modlitbou, poděkováním ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka, uctěním památky dětských obětí války u jejich pomníku a předáváním pamětních odznaků Památníku Lidice ve výstavní síni In Memoriam. Areál památníku je veřejně přístupný, celý den mohou návštěvníci zdarma navštívit výstavní prostory v památníku.
Nacisté zastřelili 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů. Děti a ženy odvezli nacisté do gymnázia. V prostorách současné tělocvičny strávily tři dny, poté je násilně rozdělili. Ženy převezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů se během druhé světové války stalo 340 lidických obyvatel. Vrátilo se 143 žen a 17 dětí. Vesnice byla zcela zničena. Stavba nových lidických domů nedaleko současného pietního území začala v roce 1948.
Zdroj: ČTK