• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Před prodejnou IKEA v pražském Zličíně protestovali aktivisté

  17.4.2024
  Simona Knotková

  Před prodejnou švédské nábytkářské firmy IKEA v pražském Zličíně se ve středu dopoledne sešla desítka aktivistů z ekologické organizace Greenpeace, kteří upozorňovali kolemjdoucí a zákazníky na to, že dřevo několika produktů firmy patrně pochází z vzácných starých lesů v rumunských Karpatech.

  Na místě sestavili dětskou postel a židli, které do řetězce dodávají rumunští výrobci Plimob a Masifpanel spojení s kontroverzní těžbou dřeva. Aktivisté rozdávali informační letáky a fotografie z kácení v rumunských Karpatech, přinesli si rovněž transparenty.

  O tom, že dřevo několika produktů IKEA patrně pochází z chráněného lesa, informovala organizace Greenpeace už minulý týden. Podle ní bylo na nábytek využíváno dřevo i z chráněných oblastí Natura 2000, kde je lidskou činností téměř nepoznamenaný – takzvaný primární – les. Vedení IKEA k tomu tehdy uvedlo, že věc prověří a že nezákonná těžba nemá v jejích dodavatelských řetězcích místo. IKEA Česká republika minulou středu sdělila, že s tvrzením Greenpeace nesouhlasí a dřevo z chráněných lesů nepřijímá. Postupy, na které se odkazuje Greenpeace, jsou podle společnosti legální.

  V pražském Zličíně ve středu ekologičtí aktivisté vystavili stojany či transparenty s nápisy jako „Chci chránit cenné lesy“, „Firmy, které dodávají výrobky do tohoto obchodu, ničí staré lesy“ nebo „Nádherné staré lesy v rumunských Karpatech se kácí i kvůli produktům IKEA“. Obdobnou akci mají naplánovanou ve středu odpoledne před dalšími prodejnami IKEA v Praze, Brně a Ostravě.

  Podle Greenpeace firma Plimob dodává téměř výhradně do řetězce IKEA a spolu s výrobcem Sniglar a dalšími pěti společnostmi, které také patří mezi její dodavatele, odebírají dřevo vytěžené ze starých lesů v rumunských Karpatech.

  Podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka zmiňované lesy splňují charakteristiku starých lesů, nicméně nejsou odpovědnými subjekty dostatečně chráněny. V tiskové zprávě organizace doplnila, že největší problém ochrany Karpat vidí v tom, že společnosti a úřady se chtějí vyhnout označení těchto oblastí jako pralesů, starých lesů či lesů s vysokou hodnotou z hlediska ochrany přírody, aby se vyhnuly omezením těžby. Podle ní jsou v současné době před těžbou dřeva chráněna pouze 2,4 procenta, tedy zhruba 1700 kilometrů čtverečních, karpatských lesů v Rumunsku. Organizace proto vyzvala řetězec IKEA, aby neprohluboval krizi biologické rozmanitosti a klimatickou krizi a stal se součástí řešení.

  „I Evropská unie v nedávno schváleném nařízení o dřevě explicitně říká, že když je kácení legální, neznamená to nutně, že je udržitelné a že kvůli němu nedochází k ničení vzácných lesních porostů,“ uvedl Jan Freidinger z Greenpeace ČR. Problémem je podle něj to, že mnohé lesy, které splňují podmínky pro ochranu, jsou stále považovány za hospodářské, a je tedy možné z nich těžit dřevo.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte