• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Předškoláci ze stávkujících školek mají příměstský tábor

  27.11.2023
  Simona Knotková

  Jedenáct dětí z největšího plzeňského obvodu, které nemohly v pondělí ráno nastoupit kvůli stávce do svých mateřských škol, tráví den náhradním programem v příměstském táboře v Centru volného času Skupovka na Borech.

  Vedení centrálního obvodu se domluvilo s Plzeňskou krajskou radou dětí a mládeže, která centrum provozuje. Děti tu stráví den v programu Z pohádky do pohádky, řekla předsedkyně krajské rady dětí a mládeže Martina Weberová, která děti vítala v princeznovských šatech. Centrum nabídlo kapacitu příměstského tábora pro 30 dětí, nezaplnila se ani polovina.

  V Plzeňském kraji s k pondělní celodenní výstražné stávce základních, středních i mateřských škol připojilo zhruba 200 ze všech 500 škol. Nejvíce uzavřených je mateřských škol, uvedly odbory.

  „Nijak zvláštní problém nám stávka nezpůsobila. Máme jedno dítě, normálně chodí do školky u nás ve Skvrňanech, tak jsme jen dnes měli delší cestu. Nějaký program jsme hledat museli, nemáme tady dědečky ani babičky, aby hlídali,“ řekl ukrajinský otec šestileté dívky, který po noční směně odvezl dceru na tábor. Také další chlapec, pětiletý Miki, je cizinec. „Stávka nám nevadila, ale jsme cizinci a musíme chodit do práce, tak jsme byli rádi, že ho můžeme dát sem,“ řekla chlapcova maminka.

  Ve třetím městském obvodu se do stávky učitelů zapojilo šest ze 17 pracovišť mateřských škol, takže v pondělí zůstala zavřená předškolní zařízení pro 578 dětí. „Měli jsme o původně přihlášeno 13 dětí, ale dvě onemocněly, takže dnes přijde 11 dětí ve věku od čtyř do šesti let. Protože je neznáme, nachystali jsme si pro ně seznamovací hry, v tělocvičně mají připravenou překážkovou dráhu, máme výtvarné dílničky. Máme pro ně svačinku, potom se půjdeme projít, pak si zase něco zahrajeme, dáme si oběd, trochu odpočívání. No, a pak už ten den je za námi,“ shrnula Weberová.

  Za jednodenní pobyt zaplatili rodiče sto korun, které pokryjí výdaje na stravu. „Provoz a dozor uhradí obvod,“ uvedl místostarosta obvodu Pavel Šrámek (Piráti).

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte