• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Přehlídka krásy, funkčnosti, vytrvalosti i lásky k věci opět nadchla Kutnou Horu

  27.8.2023
  Vítězslav Hospes

  Ve dnech 26. – 27. srpna 2023 se Kutná Hora zaplnila vozidly a 40 posádkami silničních veteránů, vyrobených do roku 1940. Značky, které zdobily vozidla účastníků, zhmotňují sny každého milovníka automobilů, díla našich předků, z nichž každé má v sobě punc originality, důraz na spolehlivost i vzhled, pečlivost, kouzlo detailů a stále více i neutuchající lásku i nekonečné hodiny práce. Ford T, Rolls – Roys, Bentley, Laurin a Klement, Škoda, Tatra, Aero, Praga, Triumph Dolomite, Humber, Wanderer, MeLaughlin… vždyť to mnohým zní skoro jako kouzelná zaklínadla!
  Do vrchu Kaňk nad Kutnou Horou odstartovala ředitelka závodu Mariana Pohlová ve dvou dnech celkem čtyři jízdy, ale pozor: Zde nejde o nejrychlejší čas, vyhrává ten, kdo trasu dokáže zdolat v co nejshodnějším čase v každém kole.

  Pokud veterány nezávodily, mohli je lidé obdivovat na Palackého náměstí, které se měnilo v obří výstaviště a při té příležitosti si užít mimo jiné nabídku různých pochoutek (většinou z regionu), dětská představení, tóny skupiny KH Band, atd. – na stejném místě proběhlo i vyhlášení výsledků.

  K účasti patří v drtivé většině případů i kostýmy posádek, adekvátní v době, kdy jejich stroje brázdily silnice po celém světě zcela běžně (mimochodem, do Kutné Hory mnohé dorazily po vlastní ose), lidé za volantem i jejich partneři často uplatnili prvky recese či smyslu pro humor.

  Vystavené stroje však opustily Palackého náměstí i při jiné příležitosti, než k účasti v závodu. Tradiční součástí programu je totiž Spanilá jízda, která letos vedla například přes Suchdol, Červený Hrádek, Lošany, Miskovice, až do Muzea Lidových staveb v Kouřimi a byla tak příležitostí pokochat se nádhernými stroji na mnoha místech mimo pořadatelské město.

  Co bychom měli dodat? Občasná nepřízeň počasí neměla šanci návštěvníky odradit. Záštitu nad závodem převzal i letos generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. A co nelze pominout? Hlubokou úklonu všem účastníkům a pořadatelům, kteří vynaložili značnou námahu na akci, která ve finále vyhlížela lehounce, přívětivě, mírně nostalgicky a na kterou se do Kutné Hory v příštím roce jistě opět rádi vydáme!


  Témata:

  Nepřehlédněte