Přejmenuje Jičín ulice Ruská a M. Koněva?

13.5.2022
Redakce

V sedmnáctitisícovém Jičíně dnes o půlnoci končí anketa ke změně názvu ulic Ruská a M. Koněva. Svůj názor v ní mohou radnici sdělit pouze obyvatelé obou ulici a firmy, které v nich mají sídlo nebo provozovnu. Výsledky ankety radnice zveřejní poté, co se s nimi seznámí radní města na zasedání 25. května.

Anketou, která začala 25. dubna, radnice reagovala na agresi Ruska vůči Ukrajině a s tím související podněty občanů ohledně přejmenování ulic, jejichž názvy mají vztah k Rusku. Výsledky ankety budou hlavním podkladem pro radu a zastupitelstvo města při rozhodování o případné změně názvu ulic. V Ruské ulici má bydliště asi 230 dospělých obyvatel a v Koněvově ulici kolem 80

Radnice upozornila, že anketa má odhalit, zda si obyvatelé ulic změnu vůbec přejí. „Zastupitelstvo a rada města mají k otázce přejmenování neutrální stanovisko,“ uvedl mluvčí města Jan Jireš. Úvahy, že o věci je již rozhodnuto, jsou podle něj mylné. Doplnil, že anketa není závazná a sama o sobě názvy ulic nemění. Názor lidí a firem z dotčených ulic chce město znát i proto, že změna názvu ulic je změnou adresy, s níž jsou spjaté administrativní povinnosti i náklady.

Anketní lístky dostali lidé do poštovních schránek, odevzdávat je mohou do uren na podatelně městského úřadu v budově Aris a v restauraci U Všech čertů. Firmy dostaly anketní lístek datově, hlasovat mohou elektronicky přes datovou schránku, nebo vhozením lístku do urny. „Anketa vyvolala zájem. Někteří lidé vážili cestu s lístkem až na radnici na Žižkově náměstí,“ řekl mluvčí.

Debatu anketa vzbudila na konci dubna i na sociálních sítích. Mnoho diskutujících možné přejmenování z různých důvodů odmítlo. Někteří poukazovali na to, že místo změn názvů ulic by radnice měla zaměřit pozornost na opravu chodníků a silnice v obou ulicích i jinde po městě.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte