• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Přemnožení divočáci řádí a myslivci už na ně nestačí. Sami totiž bojují o přežití

  15.4.2021
  Jan Štoll

  Divočáci zplundrovali louku se stovkami vysázených stromů u dolnobřežanského hřbitova. Myslivcům se zvěř vymyká z rukou nejen v Dolních Břežanech, vláda proto připravila novelu zákona, který má lov zjednodušit. Myslivci proti ní sepsali petici.

  „Naši volnočasoví myslivci, vesměs vyššího věku, dostatečný odstřel už nemohou zajistit. Současný model lidové myslivosti zjevně není schopen řešit problém přemnožené zvěře, která navíc decimuje i nové výsadby po kůrovcové kalamitě,“ uvedl starosta Dolnách Břežan Věslav Michalik.

  Myslivci pořádají pravidelné hony i v okolí Prahy, přesto zvěř v Břežanech páchá škody.

  „Malý obrázek v mozaice současného a dle mého názoru již neudržitelného způsobu provozování myslivosti a jeho negativních dopadů na vlastníky půdy. A aby nedošlo k mýlce, myslivců si vážím. Jen si myslím, že ten dobrovolný způsob řešení problému regulace stavu zvěře není funkční,“ dodává starosta.

  Poslanecká sněmovna současně projednává vládní novelu zákona o myslivosti. Předloha má mimo jiné pomoci bránit škodám způsobeným zvěří na lesních a jiných porostech. Hnutí Duha v uvedlo, že škody způsobované spárkatou zvěří na lesích a náklady na ochranu stromů před poškozením se odhadují na miliardy korun ročně.

  Konec pátrání. Myslivec našel kulovnici, kterou odnesl jelen

  Lovci podle novely nebudou muset předkládat tzv. markanty – například spodní čelisti, ocas nebo obě uši od ulovené zvěře jako doklad plnění plánu lovu. Ministerstvo se problematická ustanovení snaží změnit mimo jiné elektronizací evidence myslivosti. Ulovená zvířata se budou muset evidovat mobilní aplikací, na které bude muset být nahrané celé tělo.

  Nebudou se také určovat tzv. normované počty zvěře v dané honitbě. Stát se bude vyjadřovat k plánu lovu pouze v případě, že se zjistí, že zvířata působí v lokalitě příliš velké škody. „Bude-li les v honitbě nadměrně poškozován zvěří, bude uživatel honitby tuto skutečnost povinen zohlednit při tvorbě plánu lovu a plán oproti minulému roku zvýšit,“ uvedla vláda v důvodové zprávě.

  Zvířata se topila ve vlastních výkalech. Farma z Hustopečí čelí žalobě

  S úpravami ale nesouhlasí Českomoravská myslivecká jednota, která začala se sběrem podpisů petice, v níž žádají aby myslivost zůstala zachována ve formě spolkové jako nositelky mysliveckých tradic a zvyků zapsané na seznamu národního kulturního dědictví ČR. Myslivci se vymezují proti pozměňovacímu návrhu poslanců A. Staňka, J. Kotta a P. Kováčika a vládní novele zákona o myslivosti.

  Myslivci žádají nápravu omezení práv vlastníků – držitelů a uživatelů honiteb, a nastavení takového způsobu stanovení plánu mysliveckého hospodaření, který držitele a uživatele honiteb neomezí v právech a zachování možnosti pronájmu honiteb ve vlastnictví státu za podmínek obvyklých na trhu . Dále žádají o odmítnutí jakýchkoli návrhů na omezení práva myslivosti, které by jí mohlo na části území zakázat či zařadit mezi nežádoucí aktivit.

  STO/ČTK  Nepřehlédněte