• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Přemnožení zákeřní komáři! Dávejte si na ně pozor

    16.8.2020

    Komáři jsou letos po celé České republice značně přemnožení. S otravným a veskrze nebezpečným hmyzem se bojuje poměrně obtížně. Lidé se chrání nejrůznějšími repelenty, tím, že nosí především dlouhý rukáv a dlouhé kalhoty, ale boj proti nim je poměrně složitý a jen tak se nad nimi nedá vyhrát.

    Nejvíce přemnožení jsou pak komáři na Třeboňsku. Tam dokonce lidé rozstřikují pomocí traktorů speciální prostředek v oblasti, kde jsou tůně, v nichž se komáři množí a v nichž jsou larvy.

    Ten má za úkol larvy velmi rychle usmrtit, aniž by ublížili někomu nebo něčemu jinému. Pro to, aby se množili, mají komáři letos příhodné podmínky. Od jara byl totiž velmi deštivý, takže vlhký rok. Do toho je ovšem také poměrně teplo, a to je přesně to, co komáři potřebují a v čem si libují – vlhko a teplo.

    Bodnutí hmyzem. Kdy si poradíme sami a kdy je nutná lékařská pomoc

    Krev sají samičky

    V případě tohoto enormně otravného a nepříjemného hmyzu, sají krev jen samičky. Mimochodem komárů existuje až tři tisíce druhů.

    Komáři sáním krve přenášejí řadu velice nebezpečných onemocnění, čímž každoročně nepřímo zapříčiní smrt spousty lidí. Podle některých odhadů to mohou být i miliony lidí ročně.

    Jeden čas se dokonce spekulovalo o tom, že komáři přenášejí také nebezpečné smrtelné onemocnění HIV. Teoreticky by to možné bylo, prakticky se však prokázalo, že to tak není.

    Nemoci klíšťat

    Za to přenášejí stejná onemocnění jako klíšťata. Dokonce se u nás vyskytl i druh pruhovaného komára z Afriky, který přenáší západonilskou horečku. Takový ošklivý komár se do České republiky podle vědců dostal díky hlavním tahům, po kterých proudí kamiony.

    FOTO: Říše hmyzu

    Říše hmyzu - termitiŘíše hmyzu - termitištěŘíše hmyzu - včelaŘíše hmyzu - mraveništěŘíše hmyzu - vosa
    Další fotky
    Říše hmyzu - Wetapunga

    Někteří jedinci (hlavně pak třeba v Africe) pak přenášejí třeba malárii, žlutou zimnici a další horečnatá onemocnění, nebo lymskou boreliózu.

    Nejúčinnější obrana proti komárovi je dát si do oken sítě. Pohybujeme-li se venku, aplikujeme repelent. Pokud se někde zdržíme do večerních hodin tak je důležité vzít si kalhoty a dlouhý rukáv, jednoduše opravdu dobře se chránit. Poštípání může mít opravdu zásadně nepříjemné následky.



    Nepřehlédněte
    23.3.2025
    LifestyleZdraví

    MUDr(C) Poradna doktorky Skulínkové