Přes 160 milionů. Liberecký kraj sčítá škody po víkendových povodních

23.7.2021
Fefík

„Prostřednictvím oddělení krizového řízení Krajského úřadu Libereckého kraje jsme odeslali na všechny poškozené obce a města žádost o zaslání informace, jaký je jejich odhad výše škod po víkendových povodních. Prioritou samozřejmě nejprve bylo zabezpečit zdraví obyvatel a provést základní úklid v území, proto jsme se snažili dát starostkám a starostům dostatek času na vyjádření. Odhady jsou zatím pouze hrubé, ale už tak můžeme říct, že škody dosahují více než 162 milionů korun,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana.

Pro HZS LK a jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí byl minulý týden velmi náročný. Zvýšený počet výjezdů začal už v úterý 13. července. Následovala noc ze středy na čtvrtek, kdy jednotky hasičů zasahovaly zejména na Semilsku, Jablonecku a Liberecku u více než 200 událostí. Na Semilsku to bylo v souvislosti s větrem, na Jablonecku a Liberecku poté kvůli nadměrným dešťovým srážkám.

Může most utéct hrobníkovi z lopaty? Může!

Následoval náročný víkend, kdy hasiči vyjížděli do terénu více než dvěstěkrát. Vše bylo tentokrát spojené s extrémními dešťovými srážkami. Víkend přinesl zejména zásahy v Liberci a nejbližším okolí, později v noci ze soboty na neděli se dešťové srážky přesunuly na Českolipsko a Novoborsko. Největším problémem bylo poškození hráze Kachního rybníka v katastru obce Svojkov. Případnému nebezpečí tak byla vystavena Písečná a Dobranov, odkud hasiči za pomoci techniky, traktorů, od místních lidí prováděli evakuaci. Ta se týkala několika desítek osob. Náhradní ubytování zajistilo město Česká Lípa pro pět obyvatel.

„Celý týden, a zejména víkend, byl pro hasiče velmi náročný. Do likvidace událostí vyvolaných extrémy počasí byly zapojeny všechny stanice HZS Libereckého kraje a přes sto dobrovolných jednotek z celého kraje,“ vysvětlil plk. Jan Hadrbolec, ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Rána pro Liberec. Prudký růst cen stavebních materiálů zdraží rekonstrukci bazénu

„Preventivně jsme také evakuovali tři tábory a kempy, provedli záchranu jedné osoby, prováděli provizorní opravu hráze, vyprošťovali automobily, čistili propustky a mosty. Velkou část zásahů poté tvořilo čerpání vody ze zatopených prostor“ dodal plukovník Hadrbolec.

K dalším činnostem profesionálních i dobrovolných jednotek na území Libereckého kraje patřilo čerpání vody ze zatopených rodinných domů, odčerpávání venkovních vodních lagun, monitorování vodních toků a tvorba protipovodňových opatření. O víkendu zasahovaly jednotky ze všech 10 stanic HZS LK, 60 jednotek dobrovolných hasičů obcí a jednotka hasičů Správy železnic.

Zdroj: Liberecký krajNepřehlédněte