Hledání úspor, koordinaci kroků vlády a České národní banky (ČNB) nebo cílenou podporu doporučují prezidentští kandidáti jako řešení vedoucí ke snížení inflace. Uchazeči o post prezidenta to uvedli v anketě na dotaz, jak by měly vláda a ČNB postupovat, aby se inflace snížila.
„ČNB má své úkoly vyplývající ze zákona a v této chvílí je hlavním úkolem stabilita (kurzová a bankovní trh), vláda by měla úzce spolupracovat s bankovní radou a zejména se věnovat omezení důvodu růstu vnitřní inflace – například je zde na místě kritika za nevyužití zákona o cenách,“ odpověděl předseda odborových svazů Josef Středula.
Podle někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové je ke snížení inflace nutné najít urychleně společné řešení vlády a podnikatelského sektoru za součinnosti ČNB. Zmínila podporu inovativních investic, snížení úrokových sazeb a řešení příčin inflace, tedy vysokých cen energií nebo potravin. Přijmout by se podle ní měly také urychleně regulatorní a daňová pravidla pro sektory s nadměrnými nezaslouženými zisky a odklonila by se od evropské energetické politiky na „asi tři roky.“ Jako další bod zmínila upřednostnění národních zájmů, tedy snížení cen energií a tím zajištění stabilizace a chodu hospodářství. „To povede k zajištění zvýšených příjmů státního rozpočtu a snížení deficitu státního rozpočtu a jeho postupné vyrovnání,“ uvedla.
Senátor Marek Hilšer poznamenal, že zvyšování úrokových sazeb ani kurzové intervence provedené ČNB neměly dostatečný účinek. „Díra v českých státních financích se rozšiřuje a roste zadluženost celé ekonomiky,“ podotkl. Je podle něj třeba hledat úspory a veškeré výdaje směřovat na potřebné, nikoli je vydávat plošně. „Je důležité nepřilévat masivně peníze do ekonomiky. Je třeba uznat, že inflační tlaky jsou bezprecedentně velké, vnější a vnitřní a řešení není jednoduché,“ doplnil.
Podnikatel Karel Janeček by apeloval na nepopulistické chování. Česko podle něj nesmí rozhazovat peníze formou předvolebních dárků a pomoc občanům by měla být cílená, nikoliv plošná. „Potřebujeme systematické a zodpovědné chování všech aktérů a udržitelné rozpočty,“ napsal.
Podle bývalá rektorky Danuše Nerudové nejdůležitější je, aby jak ČNB, tak vláda postupovaly v souladu, aby opatření pro boj s inflací měla efekt. „To nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo, že ČNB bude zvyšovat úrokové sazby a vláda bude bezuzdně zvyšovat výdaje,“ podotkla. Vláda podle ní bude muset najít správný poměr mezi dobře mířenou pomocí, která pomůže lidem zvládnout složité časy, a mezi zodpovědným přístupem k veřejným financím a budoucnosti dětí. Přála by si, aby kabinet neopakoval chyby minulé vlády, která podle ní „svým nezodpovědným a neúčelným rozhazováním bez vize přispěla k roztočení kol inflace a zároveň začala obrovskou dynamiku nárůstu zadlužování naší země“.
I podle generála Pavla by vláda a ČNB měly postupovat v ideálním případě koordinovaně. „Nízká a stabilní inflace je především úkolem pro centrální banku, která je nezávislá, je však vhodné, pokud obě složky hospodářské politiky státu, tedy měnová i fiskální politika, postupují v souladu. V současné situaci je to úzce propojené a snižování rozpočtového schodku by pomohlo nejen veřejným financím, ale také snižování inflačních tlaků,“ uvedl.
Senátor Pavel Fischer sleduje opatření bankovní rady a má dojem, že bude třeba zvyšovat úrokové sazby. „Zajímá mě, jaké výše dosahují náklady na udržení kursu koruny, což by mohlo být téma pro rozhovor s panem guvernérem. Ale vím, že není úkolem prezidenta mu jakkoli radit, centrální banka má jasně stanovené úkoly ze zákona,“ poznamenal. Své úkoly ale podle něj banka nesplnila, protože inflační cíl zůstal jen na papíře. Čím dříve se to podle něj bance podaří, tím lépe. Svůj díl odpovědnosti podle názoru Fischera nese i vláda. „Čím dříve dostane veřejné rozpočty pod kontrolu, tím budeme mít lepší výchozí situaci. Chápu, že občané i podnikatelé mají obavy z trendu, protože ten zatím není dobrý,“ dodal.
Zdroj: ČTK


















