• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • 5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín

  9.10.2017
  Andrea Cerqueirová

  Návštěvníci, kteří se v následujících 14 dnech budou chtít pokochat krásným výhledem na město z pražského Petřína, by se měli nejprve řádně protáhnout – lanovkou se tam totiž nedostanou. Kvůli pravidelné revizi se totiž od dnešního dne do 25. října provoz lanovky zastavil.

  Pražané si už v posledních letech zvykli na občasné výpadky petřínské lanovky. Ta mezi lety 2015–2016 procházela rozsáhlou rekonstrukcí. Letošní odstávka lanovky naštěstí tolik času nezabere, neboť se jedná jen o běžnou údržbu a revizi, která je nezbytná pro bezpečnost přepravy. Geodeti zde v následujících týdnech proměří rozchod kolejí, vozy i stanice projdou klasickou údržbou a budovy se dočkají nových nátěrů, čištění či odvodnění. Dopravní podnik provádí pravidelnou údržbu dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Času podnik využije i k nácviku zásahu v případě krizové situace, kdy je potřeba evakuovat cestující z vozů.

  FOTO: 5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín

  5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - pohled z rozhledny Petřín na Karlův Most5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Výhled z Petřína 25 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Výhled z Petřína5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - Praha,_Malá_Strana,_Petřín,_zrcadlové_bludiště_II5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín - CZ-prag-petrin-malastrana

  V létě dostává lanovka zabrat

  Pražská lanová dráha na Petřín v současnosti přepravuje přibližně 1,75 miliónů osob ročně. Alespoň taková jsou čísla za minulý rok. Je ale nutno připomenout, že lanovka byla v roce 2016 až do 18. března mimo provoz z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. V době plné funkčnosti po celý rok se pravděpodobně uvedené počty ještě navýší. Vždy však platí, že mnohem vytíženější je lanovka v letních měsících, a to zřejmě zejména kvůli intenzivnímu turistickému ruchu. Zatímco v zimní sezóně přepraví v průměru 110 tisíc cestujících za měsíc, v létě je to téměř přibližně 200 tisíc.

  Sezóny se liší také provozní intervaly. V zimní sezóně – od listopadu do března – má lanovka interval 15 minut, v letní sezóně – od dubna do října – je interval zkrácen na 10 minut.

  Petřínská lanovka šetří nohy všech milovníků krásných výhledů už od roku 1891, kdy svezla první cestující při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Níže v galerii se podívejte, jak to tehdy vypadalo.

  FOTO: 5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie

  5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - Projekt_rozhledny_na_Petříně_(1891)5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - Petrin_I_015 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cae7a_01_2_5 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cad35_Petrin_I_025 důvodů, pro které se vyplatí vyjít na Petřín_historie - AB3cad33_Petrin_I_01

     Nepřehlédněte