• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Při vojenském cvičení v Libavé došlo k výbuchu. Devět zraněných

  17.6.2024
  Simona Knotková

  Při výbuchu munice ve vojenském prostoru Libavá se zranilo v pondělí před polednem podle prvotních informací devět vojáků.

  Dva z nich přepravil do zdravotnického zařízení vrtulník, řekl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Adam Fritscher. FNOL se podle něj postará o čtyři vojáky, další čtyři míří do Vojenské nemocnice Olomouc, jeden byl ošetřen na místě. Událost řeší Vojenská policie.

  Podle mluvčího FNOL jsou dva zranění, kteří byli transportováni z místa neštěstí letecky, již v péči lékařů. „Neznáme v tuto chvíli ještě míru jejich poranění, procházejí prvotními vyšetřeními, včetně CT vyšetření. Dva jsou k nám transportováni sanitkou,“ uvedl mluvčí Fritscher.

  Na místě zasahovala olomoucká krajská záchranná služba, podle její mluvčí Lucie Mikiskové k události dorazily dvě posádky z Olomouce a vypomáhala také letecká záchranná služba z jiného kraje.

  Podle informací ze stránek Vojenského újezdu Libavá bylo na pondělí naplánováno ve vojenském prostoru cvičení, omezen je provoz na přístupových komunikacích a nahlášena je i zvýšená hlučnost a průjezd okolními obcemi.

  V minulosti například v červenci 2021 utrpěli zranění dva vojáci při sanaci bývalého vojenského prostoru Brdy, kteří čistili od munice bývalou pěchotní střelnici Kolvín. Při manipulaci ale jedna střela vybuchla. Těžce zraněný voják po dvou týdnech podlehl zraněním, explozi přežil pyrotechnik ze ženijního pluku v Bechyni, který později před soudem čelil obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti a hrozilo mu až pětileté vězení. Obžaloba ho vinila z toho, že jako hlavní pyrotechnik nesprávně identifikoval nalezenou dělostřeleckou munici jako náhradní a při manipulaci s ní porušil předpisy.

  Pyrotechnik s mnohaletou praxí u armády, včetně účasti na zahraničních misích v Afghánistánu, ale u soudu uvedl, že na skládku nechal přemístit jen nalezenou dělostřeleckou munici bez výbušniny. Výbuch vysvětloval tím, že zraněný voják zřejmě našel ještě jinou střelu, nikomu to ale neohlásil a střelu se sám snažil demontovat. Ta ale explodovala. Soudy pyrotechnika osvobodily.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte