• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Při výběru účetních přihlíží k jejich kvalifikaci jen 40 procent manažerů, ukázal průzkum

  25.11.2022
  Doris Drienová

  Jen 40 procent podnikatelů a manažerů přihlíží při výběru účetních na jejich kvalitu z hlediska kvalifikace, tedy ukončeného vzdělání nebo certifikace. Většina z nich se spoléhá na reference. Vyplývá to z podzimního průzkumu mezi stovkou zástupců firem a více než 200 účetních, který novinářům představil Svaz účetních ČR.

  Téměř polovina podnikatelů a manažerů podle něj neví o existenci dobrovolného systému certifikace od Svazu účetních. Na rozdíl od 87 procent účetních, kteří o systému certifikace ví, ale jen 11 procent je jejím držitelem.

  Průzkum dále ukázal, že až 90 procent podnikatelů a manažerů si uvědomuje důležitost účetních ve svých firmách, ale jenom 38 procent z nich zná podmínky, které se vztahují k vydání živnostenského oprávnění pro výkon účetní profese. Tři čtvrtiny podnikatelů a manažerů by pak uvítaly, kdyby se účetní pravidelně vzdělávali a byli více kvalifikovaní.

  „Není týdne, kdy bychom neobdrželi telefonát od podnikatelů, kteří se ptají, jak mohli jejich externí účetní dostat živnostenské oprávnění, a proč neexistují postihy za to, že jejich firmy dovedli k vysokým pokutám od finančního úřadu nebo do dalších poměrně vážných problémů. Tyto stížnosti mají v posledních letech co do počtu nebo závažnosti stoupající tendenci,“ uvedla prezidentka svazu Magdaléna Králová.

  Situaci na trhu by mohla zlepšit legislativa kultivující účetní profesi, která je ale podle ní stále v nedohlednu, byť na letitý problém podnikatelé i oborové organizace soustavně poukazují. Přísnější podmínky pro vydávání živnostenského oprávnění pro vedení účetnictví včetně povinného vzdělávání by také výrazně přispěly ke zlepšení kvality na trhu účetních. V současné době se totiž účetnictví může věnovat i ten, kdo nemá potřebnou kvalifikaci, dodala.

  V ČR není zavedená v tomto oboru povinnost skládat profesní zkoušky. Připravovaný nový zákon o účetnictví, který má vstoupit do platnosti v roce 2024, situaci podle Králové pravděpodobně nezmění. Neukládá přísnější podmínky pro výkon účetní praxe nebo povinnou certifikaci a statutárním orgánům poskytne jen koncepční rámec bez konkrétního návodu jak zacházet s účetnictvím, upozornila Králová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte